Plugins - Smash Balloon Social Photo Feed - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (898 entries)

en: A dash of Instagram, a sprinkle of Facebook, a spoonful of Twitter, and a dollop of YouTube, all in the same feed.
ja_JP: 一瞬の Instagram、散りばめられた Facebook、スプーン一杯の Twitter、そして一滴の YouTube すべてが同じフィードに含まれています。

en: Combine all your social media channels into one
ja_JP: すべてのソーシャルメディア チャネルを 1 つにまとめる

en: Select Feed
ja_JP: フィードを選択

en: Lite users get 50% OFF automatically applied at checkout
ja_JP: ライトユーザーは、購入手続きで50%オフが自動的に適用されます

en: Reels
ja_JP: リール動画

en: Upload Profile Picture
ja_JP: プロフィール写真をアップロード

en: No, maybe later
ja_JP: いいえ、あとにします

en: Yes, let's do it
ja_JP: はい、そうします

en: Add your profile bio here
ja_JP: プロフィールを追加してください

en: Bio (140 Characters)
ja_JP: プロフィール (140文字)

en: Instagram does not provide us access to your profile picture or bio for personal accounts. Would you like to set up a custom profile photo and bio?.
ja_JP: Instagram は、個人アカウントのプロフィール写真やプロフィールへのアクセスを提供していません。カスタムプロフィール写真とプロフィールを設定しますか ? 。

en: Add Instagram Profile Picture and Bio
ja_JP: Instagram のプロフィール写真とプロフィールを追加

en: Update Personal Account
ja_JP: 個人アカウントを更新

en: We’re almost there...
ja_JP: あともう少しです…

en: Update Avatar and Bio
ja_JP: アバターとプロフィールを更新

en: Add Avatar and Bio
ja_JP: アバターとプロフィールを追加

en: Personal account updated
ja_JP: 個人アカウントが更新されました

en: The page was not reconnected within the 7 day limit and all Instagram data was automatically deleted on %s due to Facebook data privacy rules.
ja_JP: ページは7日間の制限内に再接続されませんでした。Facebook のデータプライバシールールにより、すべてのInstagram データは %s で自動的に削除されました。

en: All Instagram Data has Been Removed
ja_JP: すべての Instagram データが削除されました

en: To avoid automated data deletion, simply view the Instagram feed on your website within the next 7 days.
ja_JP: 自動データ削除を回避するには、7日以内にサイトで Instagram feed を表示してください。

en: An Instagram feed on %s has been not viewed in the last 14 days. Due to Instagram data privacy rules, all data for this feed will be deleted in 7 days time.
ja_JP: %s の Instagram フィードは、過去14日間閲覧されていません。Instagram のデータプライバシールールにより、このフィードのすべてのデータは7日後に削除されます。

en: To prevent the automated deletion of data for the account, please reconnect your source for the plugin %s within 7 days.
ja_JP: アカウントのデータが自動的に削除されないようにするには、プラグイン %s のソースを7日以内に再接続してください。

en: Settings Page
ja_JP: 設定ページ

en: An account admin has deauthorized the Smash Balloon app used to power the Instagram Feed plugin on %s. If the Instagram source is not reconnected within 7 days then all Instagram data will be automatically deleted on your website  due to Facebook data privacy rules.
ja_JP: アカウント管理者は、%s で Instagram Feed プラグインを強化するために使用される Smash Balloon アプリの認証を取り消しました。Instagram ソースが 7 日以内に再接続されない場合、Facebook のデータプライバシールールにより、すべての Instagram データがサイト  から自動的に削除されます。

en: your website
ja_JP: サイト

en: Success! Your Instagram Feeds will continue to work normally.
ja_JP: 成功 ! Instagram Feeds は引き続き正常に機能します。

en: Your Instagram feed has been not viewed in the last 14 days. Due to Instagram data privacy rules, all data for this feed will be deleted in 7 days time. To avoid automated data deletion, simply view the Instagram feed on your website within the next 7 days.
ja_JP: Instagram フィードは過去14日間閲覧されていません。Instagram のデータプライバシールールにより、このフィードのすべてのデータは7日後に削除されます。自動的なデータ削除を回避するには、7日以内にサイトで Instagram フィードを表示してください。

en: An account admin has deauthorized the Smash Balloon app used to power the Instagram Feed plugin. The page was not reconnected within the 7 day limit and all Instagram data was automatically deleted on your website due to Facebook data privacy rules.
ja_JP: アカウント管理者は、Instagram Feed プラグインを強化するために使用される Smash Balloon アプリの認証を取り消しました。 ページは7日間の制限内に再接続されず、Facebook のデータプライバシールールにより、サイト上のすべての Instagram データが自動的に削除されました。

en: <br><br>To prevent the automated data deletion for the source, please reconnect your source within 7 days.
ja_JP: <br><br>ソースの自動的なデータ削除を防ぐには、7日以内にソースを再接続してください。

en: If the Instagram source is not reconnected within 7 days then all Instagram data will be automatically deleted on your website for this account (ID: %s) due to Facebook data privacy rules.
ja_JP: Instagram ソースが7日以内に再接続されない場合、Facebook のデータプライバシールールにより、このアカウント (ID: %s) のすべての Instagram データがサイトから自動的に削除されます。

en: An account admin has deauthorized the Smash Balloon app used to power the Instagram Feed plugin.
ja_JP: アカウント管理者は、Instagram Feed プラグインを強化するために使用される Smash Balloon アプリの認証を取り消しました。

en: Action Required Within 7 Days
ja_JP: 7日以内に必要なアクション

en: Instagram Feed related data for the account(s) %s was removed due to permission for the Smash Balloon App on Facebook or Instagram being revoked. <br><br> To prevent the automated data deletion for the account, please reconnect your account within 7 days.
ja_JP: Facebook または Instagram の Smash Balloon アプリの許可が取り消されたため、アカウント %s の Instagram Feed に関するデータが削除されました。 <br><br>自動的なデータ削除を防ぐには、7日以内にアカウントを再接続してください。

en: To fix your feeds, reconnect all accounts that were in use on the Settings page.
ja_JP: フィードを修正するには、[設定] ページで使用されていたすべてのアカウントを再接続してください。

en: All Instagram Data has Been Removed:
ja_JP: すべての Instagram データが削除されました:

en: Fix Usage
ja_JP: 使い方を修正

en: Or you can simply press the "Fix Usage" button to fix this issue.
ja_JP: または、「使い方を修正」ボタンを押すだけでこの問題を修正できます。

en: Action Required Within 7 Days:
ja_JP: 7 日以内に必要なアクション:

en: An unknown error occurred when trying to connect to Instagram's API.
ja_JP: Instagram の API に接続しようとしたときに不明なエラーが発生しました。

en: Try creating database tables again
ja_JP: データベーステーブルをもう一度作成してみてください

en: Instagram Feed was unable to create new database tables.
ja_JP: Instagram Feed は新しいデータベーステーブルを作成できませんでした。

en: Success! Try creating a feed and connecting a source.
ja_JP: 成功しました! フィードを作成してソースを接続してみてください。

en: Unsuccessful. Try visiting our website.
ja_JP: 失敗しました。当社のWebサイトにアクセスしてみてください。

en: Error: No feed found.
ja_JP: エラー: フィードが見つかりません。

en: Error: No feed with the ID %s found.
ja_JP: エラー: ID %s のフィードが見つかりません。

en: It looks like your Instagram account is private. Instagram requires private accounts to be reauthenticated every 60 days. Refresh your account to allow it to continue updating, or %smake your Instagram account public%s.
ja_JP: Instagram アカウントは非公開のようです。Instagram では、非公開アカウントは60日ごとに再認証する必要があります。アカウントを更新して続行できるようにするか、%s Instagram アカウントを公開 にする %s。

en: Error: Invalid Feed ID.
ja_JP: エラー: 不正なフィードID。

en: Visit the Instagram Feed settings page to see which feeds have been created and how to embed them.
ja_JP: Instagram Feed の設定ページにアクセスして、作成されたフィードとその埋め込み方法を確認してください。

en: Error: No Feed ID Set.
ja_JP: エラー: フィードIDが設定されていません。

en: Your access token could not be decrypted on this website. Reconnect this account or go to our website to learn how to prevent this.
ja_JP: このWebサイトでアクセストークンを復号化できませんでした。このアカウントを再接続するか、当社のWebサイトにアクセスして、これを防ぐ方法を確認してください。

en: The default HTML for the feed can be replaced with custom templates added to your theme's folder. Enable this setting to use these templates. Custom templates are not used in the feed editor. %sLearn More%s
ja_JP: フィードのデフォルトのHTMLは、テーマのフォルダーに追加されたカスタムテンプレートに置き換えることができます。これらのテンプレートを使用するには、この設定を有効にします。カスタムテンプレートはフィードエディタでは使用されません。%s 詳細を見る %s

en: Custom Templates
ja_JP: カスタムテンプレート

en: Change the number of maximum concurrent API requests. Not recommended unless directed by the support team.
ja_JP: 同時 API リクエストの最大数を変更します。 サポートチームからの指示がない限り、お勧めしません。

en: Max Concurrent API Requests
ja_JP: 最大同時 API リクエスト

en: Likes
ja_JP: いいね

en: Newest
ja_JP: 最新

en: Sort Posts by
ja_JP: 並べ替え

en: This will skip the specified number of posts from displaying in the feed
ja_JP: これにより、指定された数の投稿がフィードに表示されなくなります

en: Post Offset
ja_JP: オフセット

en: IGTV Videos
ja_JP: IGTV 動画

en: Feed Videos
ja_JP: フィード動画

en: Show specific types of posts
ja_JP: 特定の投稿を表示

en: Remove any posts containing these text strings, separating multiple strings using commas.
ja_JP: これらの文字列を含む投稿をすべて削除します、カンマ区切りで複数の文字列を指定します。

en: Do not show posts containing
ja_JP: 以下を含む投稿を表示しない

en: Add words here to only show posts containing these words
ja_JP: ここに単語を追加すると、これらの単語を含む投稿のみを表示します

en: Only show posts containing
ja_JP: 以下を含む投稿のみ表示する

en: Filters
ja_JP: 絞り込み

en: Show all posts by default so you can select the ones you want to hide
ja_JP: デフォルトですべての投稿を表示し、非表示にする投稿を選択できるようにします

en: Block List
ja_JP: ブロックリスト

en: Hides post by default so you can select the ones you want to show
ja_JP: デフォルトで投稿を非表示にし、表示する投稿を選択できるようにします

en: Allow List
ja_JP: 許可リスト

en: Shoppable Feed
ja_JP: ショッピングフィード

en: Sort
ja_JP: 並べ替え

en: Visually moderate your feed or hide specific posts with Instagram Feed Pro.
ja_JP: Instagram Feed プロ版を使用して、フィードを視覚的に承認したり、特定の投稿を非表示にしたりできます。

en: Filters and Moderation
ja_JP: フィルタと承認

en: Clearing cache will remove all the saved comments in the database
ja_JP: キャッシュをクリアすると、データベースに保存されているコメントがすべて削除されます

en: No. of Comments
ja_JP: コメント数

en: Display comments for your posts inside the lightbox. Comments are only available for User feeds from Business accounts.
ja_JP: ライトボックス内に投稿へのコメントを表示します。コメントは、ビジネスアカウントのユーザーフィードのみ使用できます。

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Link Color
ja_JP: リンク色

en: Trigger Distance
ja_JP: 発動距離

en: This will load more posts automatically when the users reach the end of the feed
ja_JP: ユーザーがフィードの最後まで見たときに、次の投稿が自動的に読み込まれます

en: Infinite Scroll
ja_JP: 無限スクロール

en: Like/Comment Icons<br/>(Business account only)
ja_JP: いいね/コメントアイコン<br/>( ビジネスアカウントのみ )

en: Instagram Icon
ja_JP: Instagram アイコン

en: Caption will truncate after reaching the length
ja_JP: キャプションは、長さを超えると切り捨てられます

en: By default we auto-detect image width and fetch a optimal resolution.
ja_JP: デフォルトでは画像の幅を自動検出し、最適な解像度を取得します。

en: Like and Comment Summary
ja_JP: いいねとコメント概要

en: These properties are available in the PRO version.
ja_JP: これらのプロパティは、プロ版で使用できます。

en: Show number of followers
ja_JP: フォロワー数を表示

en: This is the time a story displays for, before displaying the next one. Videos always change when the video is finished.
ja_JP: 次のストーリーズを表示する前に、ストーリーズが表示される時間です。 動画は、動画が終了すると常に変更されます。

en: Change Interval
ja_JP: 更新頻度

en: Show your active stories from Instagram when your header avatar is clicked. Displays a colored ring around your avatar when a story is available.
ja_JP: ヘッダーアバターがクリックされた際に、Instagram からアクティブなストーリーズを表示します。 ストーリーズが利用可能になると、アバターの周りに色付きの輪が表示されます。

en: You can view active stories by clicking the profile picture in the header. Instagram Business accounts only.<br/><br/>
ja_JP: ヘッダーのプロフィール写真をクリックすると、アクティブなストーリーズを表示できます。 Instagram ビジネスアカウントのみ。<br/><br/>

en: Include Stories
ja_JP: ストーリーズを含める

en: Tweak the header styles and show your follower count with Instagram Feed Pro.
ja_JP: Instagram Feed プロ版を使用してヘッダースタイルを微調整し、フォロワー数を表示。

en: Show outside scrollable area
ja_JP: スクロール可能な領域の外側を表示

en: Add custom bio
ja_JP: カスタムプロフィールを追加

en: Use your own custom bio text in the feed header. This is automatically retrieved from Instagram for Business accounts, but it not available for Personal accounts.
ja_JP: フィードヘッダーで独自のカスタムプロフィールのテキストを使用します。これは Instagram ビジネスアカウントから自動的に取得されますが、個人アカウントでは使用できません。

en: No Image Added
ja_JP: 画像が追加されていません

en: Upload your own custom image to use for the avatar. This is automatically retrieved from Instagram for Business accounts, but is not available for Personal accounts.
ja_JP: アバターに使用する独自のカスタム画像をアップロードします。これは Instagram ビジネスアカウントから自動的に取得されますが、個人アカウントでは使用できません。

en: Button 2
ja_JP: ボタン2

en: Button 1
ja_JP: ボタン1

en: Padding
ja_JP: 余白

en: Highlight posts with these hashtags
ja_JP: このハッシュタグの投稿をハイライト表示

en: Highlight posts with these IDs
ja_JP: このIDの投稿をハイライト表示

en: Offset
ja_JP: オフセット

en: HighLight Settings
ja_JP: ハイライト設定

en: Rows
ja_JP: 行

en: Carousel Settings
ja_JP: カルーセル設定

en: Upgrade to Pro to add a modal when user clicks on a post.
ja_JP: プロ版にアップグレードして、ユーザーが投稿をクリックしたときにモーダルを追加。

en: Lightbox
ja_JP: ライトボックス

en: Follow Button
ja_JP: フォローボタン

en: Images and Videos
ja_JP: 画像と動画

en: 2 days ago
ja_JP: 2日前

en: Inherit
ja_JP: 継承

en: Feed, and click the block to embed it.
ja_JP: フィード、ブロックをクリックして埋め込みます。

en: Click the plus button, search for Instagram Feed
ja_JP: プラスボタンをクリックして、Instagramフィードを検索

en: Add a Block
ja_JP: ブロックを追加

en: Uh oh. It looks like this Facebook account is not currently connected to an Instagram Business profile. Please check that you are logged into the %1$sFacebook account%2$s in this browser which is associated with your Instagram Business Profile. If you are, in fact, logged-in to the correct account please make sure you have Instagram accounts connected with your Facebook account by following %3$sthis FAQ%4$s
ja_JP: えーと。 この Facebook アカウントは現在 Instagram ビジネスプロファイルに接続されていないようです。Instagram ビジネスプロファイルに関連付けられているこのブラウザで %1$sFacebook アカウント%2$s にログインしていることを確認してください。 実際に正しいアカウントにログインしている場合は、%3$sこちらのよくある質問%4$sに 従って、Instagram アカウントが Facebook アカウントに接続されていることを確認してください

en: Uh oh. It looks like this Facebook account is not currently connected to an Instagram Business profile. Please check that you are logged into the %1$sFacebook account%2$s in this browser which is associated with your Instagram Business Profile.
ja_JP: えーと。この Facebook アカウントは現在 Instagram ビジネスプロファイルに接続されていないようです。Instagram ビジネスプロファイルに関連付けられているこのブラウザで %1$sFacebook アカウント%2$s にログインしていることを確認してください。

en: Couldn't find Business Profile
ja_JP: ビジネスプロフィールが見つかりませんでした

en: Your server could not complete a remote request to Facebook's API. Your host may be blocking access or there may be a problem with your server.
ja_JP: サーバーは Facebook API へのリモートリクエストを完了できませんでした。ホストがアクセスをブロックしているか、サーバーに問題がある可能性があります。

en: Connection Error: %s
ja_JP: 接続エラー: %s

en: Something went wrong. Please make sure the ID and access token are correct.
ja_JP: 何かがうまくいきませんでした。ID とアクセストークンが正しいことを確認してください。

en: Could not import feed. Please try again
ja_JP: フィードをインポートできませんでした。もう一度やり直してください

en: No feed source is included. Cannot upload feed.
ja_JP: フィードソースは含まれていません。フィードをアップロードできません。

en: Invalid JSON. Must have brackets "{}"
ja_JP: 無効なJSON。角かっこ「{}」が必要です

en: Create a feed with sources from different social platforms
ja_JP: さまざまなソーシャルプラットフォームからソースを利用してフィードを作成します

en: Tagged posts feeds require a connected Instagram business account
ja_JP: ハッシュタグフィードには、Instagram ビジネスアカウントが必要です

en: Display posts your Instagram account has been tagged in
ja_JP: Instagram アカウントにタグ付けされた投稿を表示します

en: Tagged Posts
ja_JP: タグ付けされた投稿

en: Hashtag feeds require a connected Instagram business account
ja_JP: ハッシュタグフィードには、Instagram ビジネスアカウントが必要です

en: Fetch posts from a public Instagram hashtag
ja_JP: Instagram 公開ハッシュタグより投稿を取得します

en: Public Hashtag
ja_JP: 公開ハッシュタグ

en: Fetch posts from your Instagram profile
ja_JP: Instagram プロフィールより投稿を取得します

en: (unknown location)
ja_JP: (位置情報なし)

en: Legacy Feed
ja_JP: 旧フィード

en: Extensions
ja_JP: 機能拡張

en: Tap “Add” or “Update” on an<br/>image to add/update it’s URL
ja_JP: 画像の「追加」または「更新」をタップし<br/>画像のURLを追加/更新します

en: This feature links the post to the one specified in your caption.<br/><br/>Don’t want to add links to the caption? You can add links manually to each post.<br/><br><br>
ja_JP: この機能は、投稿をキャプションで指定されたものにリンクします。<br/> <br/>キャプションにリンクを追加しませんか？ 各投稿に手動でリンクを追加できます。<br/><br><br>

en: Upgrade to Pro and make your Instagram Feed Shoppable
ja_JP: プロ版にアップグレードして、Instagram Feed でショッピングを可能にする

en: Box Shadow
ja_JP: ボックスシャドウ

en: Border Radius
ja_JP: 角丸

en: Individual Properties
ja_JP: 個々のプロパティ

en: Regular
ja_JP: 標準

en: boxed
ja_JP: 枠

en: Post Type
ja_JP: 投稿タイプ

en: The description text associated with shared photos, videos, or links
ja_JP: シェアされている写真、動画、またはリンクに関連付けられている説明テキスト

en: chars
ja_JP: 文字

en: Link Description
ja_JP: リンクの説明

en: Link URL
ja_JP: リンク URL

en: Link Title
ja_JP: リンクタイトル

en: Remove background/border
ja_JP: 背景/枠線を削除

en: Box Style
ja_JP: 枠のスタイル

en: The link info box that's created when a link is shared in a Instagram post
ja_JP: Instagram の投稿でリンクが共有されたときに作成されるリンク情報枠

en: The information associated with an event
ja_JP: イベントに関する情報

en: The title of an event
ja_JP: イベントのタイトル

en: Show comments in lightbox
ja_JP: コメントをライトボックスで表示

en: Hide comment avatars
ja_JP: コメントアバターを非表示

en: Expand comments box by default
ja_JP: デフォルトでコメントボックスを開く

en: Auto
ja_JP: 自動

en: Icon Theme
ja_JP: アイコンテーマ

en: The comments box displayed at the bottom of each timeline post
ja_JP: 各タイムライン投稿の下部に表示されるコメントボックス

en: Toggle "Share" link below each post
ja_JP: 各投稿の下にある「シェア」リンクを切り替えます

en: Share Link
ja_JP: リンクを共有

en: Customize Text
ja_JP: テキストをカスタマイズ

en: Toggle "View on Instagram" link below each post
ja_JP: 各投稿の下にある「Instagram で見る」リンクを切り替えます

en: View on Instagram link
ja_JP: Instagram のリンクで見る

en: The "View on Instagram" and "Share" links at the bottom of each post
ja_JP: 各投稿の下部にある「Instagramで見る」リンクと「シェア」リンク

en: Use only one image per post
ja_JP: 投稿ごとに1つの画像だけ使用してください

en: Any photos or videos in your posts
ja_JP: 投稿内の写真や動画

en: Go to Global Settings
ja_JP: 共通設定に移動

en: Timezone settings are global across all feeds. To update it use the global settings.
ja_JP: タイムゾーンはすべてのフィードで共通です。 更新するには、共通設定を使用します。

en: E.g. - posted date
ja_JP: 例えば - 投稿日付け

en: Add text after date
ja_JP: 日付の後にテキストを追加

en: E.g. Posted
ja_JP: 例えば、投稿

en: Add text before date
ja_JP: 日付の前にテキストを追加

en: Learn more about custom formats
ja_JP: カスタムフォーマットの詳細

en: Format
ja_JP: フォーマット

en: The date of the post
ja_JP: 投稿日

en: Link text to Instagram post
ja_JP: Instagram 投稿へのリンクテキスト

en: Characters
ja_JP: 文字数

en: The main text of the Instagram post
ja_JP: Instagram 投稿の本文

en: Shared Link Box
ja_JP: シェアリンクボックス

en: Shared Post Text
ja_JP: シェア投稿テキスト

en: Post Action Links
ja_JP: アクションボタン

en: Event Details
ja_JP: イベントの詳細

en: Event Title
ja_JP: イベントタイトル

en: Likes, Shares and Comments
ja_JP: いいね、シェア、コメントを見る

en: Photos/Videos
ja_JP: 写真/動画

en: Post Text
ja_JP: 投稿テキスト

en: Post Author
ja_JP: 投稿者

en: Hide or show individual elements of a post or edit their options
ja_JP: 投稿の個々の要素を表示または非表示にするか、オプションを編集

en: Edit Individual Elements
ja_JP: 個々の要素を編集

en: Post Style
ja_JP: 投稿スタイル

en: Use full width layout when post width is less than 500px
ja_JP: 投稿幅が500px未満の場合は、全幅レイアウトを使用してください

en: Full width
ja_JP: 全幅

en: Half width
ja_JP: 半幅

en: Thumbnail
ja_JP: サムネイル

en: Make the like box fixed by moving it outside the scrollable area
ja_JP: スクロール可能な領域の外に移動して、同様の枠を固定表示

en: Show visitors which of their friends follow your page
ja_JP: どの友達があなたをフォローしているか訪問者に表示します

en: Show Fans
ja_JP: フォロワーを表示

en: This toggles the custom CTA like "Show now" and "Contact"
ja_JP: 「今すぐ表示」や「連絡先」などのカスタムCTAを切り替え

en: Custom CTA
ja_JP: カスタム CTA

en: Width
ja_JP: 幅

en: By default, it is set to auto
ja_JP: デフォルトでは、自動に設定

en: Custom Width
ja_JP: カスタム幅

en: Icon Image
ja_JP: アイコンイメージ

en: Icon
ja_JP: アイコン

en: Display outside scrollable area
ja_JP: スクロール可能な領域の外側を表示

en: About (bio and Likes)
ja_JP: 概要(プロフィールといいね)

en: Name and avatar
ja_JP: 名前とアバター

en: Cover Photo
ja_JP: カバー写真

en: Header Type
ja_JP: ヘッダータイプ

en: Reset Overrides.
ja_JP: 上書きをリセット。

en: Colors that have been overridden from individual post element settings will not change. To change them, you will have to reset overrides.
ja_JP: 各投稿要素の設定から上書きされた色は変更されません。それらを変更するには、上書きをリセットする必要があります。

en: Overrides
ja_JP: 上書き

en: Link
ja_JP: リンク

en: Text 2
ja_JP: テキスト2

en: Background 2
ja_JP: 背景2

en: Custom Palette
ja_JP: カスタムパレット

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Dark
ja_JP: ダークカラー

en: Light
ja_JP: ライトカラー

en: Scheme
ja_JP: 構成

en: Change post background, border radius, shadow etc.
ja_JP: 投稿の背景、角丸の半径、影などを変更。

en: Tweak Post Styles
ja_JP: 投稿スタイルを微調整

en: Mobile
ja_JP: モバイル

en: Tablet
ja_JP: タブレット

en: Desktop
ja_JP: デスクトップ

en: Columns
ja_JP: 列

en: Number of Posts
ja_JP: 投稿数

en: Feed Height
ja_JP: フィードの高さ

en: List
ja_JP: リスト

en: Load More Button
ja_JP: もっと見るボタン

en: Like Box
ja_JP: いいねボックス

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: Color Scheme
ja_JP: 配色

en: Feed Layout
ja_JP: フィードレイアウト

en: Combine sources from multiple platforms using our Social Wall plugin
ja_JP: Social Wall プラグインを使用して、複数のプラットフォームからのソースを統合

en: Hover State
ja_JP: ホバー状態

en: Enter Text
ja_JP: テキストを入力

en: Select
ja_JP: 選択

en: Placeholder
ja_JP: プレースホルダー

en: Height
ja_JP: 高さ

en: Color
ja_JP: 色

en: Size
ja_JP: サイズ

en: Inherit from Theme
ja_JP: テーマから継承

en: Text
ja_JP: テキスト

en: Background
ja_JP: 背景

en: Sections
ja_JP: セクション

en: Save
ja_JP: 保存

en: Embed
ja_JP: 埋め込み

en: Update your feed source, filter your posts, or change advanced settings here.
ja_JP: こちらでフィードソースを更新したり、投稿をフィルタリングしたり、詳細設定を変更したりできます。

en: Change your feed layout, color scheme, or customize individual feed sections here.
ja_JP: こちらでフィードレイアウト、配色を変更するか、個々のフィードセクションをカスタマイズします。

en: Customize
ja_JP: カスタマイズ

en: After you are done customizing the feed, click here to add it to a page or a widget.
ja_JP: フィードのカスタマイズが完了したら、ここをクリックしてページまたはウィジェットに追加。

en: Embedding a Feed
ja_JP: フィードを埋め込み

en: This update only affects how new feeds are created and customized.
ja_JP: この更新は、新しいフィードの作成方法とカスタマイズ方法にのみ影響します。

en: You don't need to update or change any of your existing feeds. They will continue to work as usual.
ja_JP: 既存のフィードを更新または変更する必要はありません。これまでどおり動作します。

en: Existing feeds work as normal
ja_JP: 既存のフィードは通常どおり機能します

en: This works just like the old settings page and affects all legacy feeds on your site.
ja_JP: これは古い設定ページと同じように機能し、サイトのすべての旧フィードに影響します。

en: You can edit the settings for any existing "legacy" feed (i.e. any feed created prior to this update) here.
ja_JP: こちらで既存の「旧」フィード（つまり、この更新の前に作成されたフィード）の設定を編集できます。

en: Your existing feeds are under "Legacy" feeds
ja_JP: 既存のフィードは「旧」フィードにあります

en: You can edit your existing feed from here, and all changes will only apply to this feed.
ja_JP: ここから既存のフィードを編集でき、すべての変更はこのフィードにのみ適用されます。

en: Your existing feed is here
ja_JP: 設定済みのフィードはこちら

en: Click "Add New" to get started.
ja_JP: 「新規追加」をクリックして開始。

en: You can now create and customize feeds individually without using shortcode options.
ja_JP: ショートコードオプションを使用せずに、フィードを個別に作成およびカスタマイズできます。

en: How you create a feed has changed
ja_JP: フィードの作成方法が変更されました

en: You can now create and customize feeds individually. Click "Add New" to get started.
ja_JP: フィードを個別に作成、カスタマイズできます。「新規追加」をクリックして開始。

en: These settings will impact %1$s legacy feeds on your site. You can learn more about what legacy feeds are and how they differ from new feeds %2$shere%3$s.
ja_JP: これらの設定は、サイトの %1$s 旧フィードに影響を与えます。 旧フィードとは何か、およびそれらが新しいフィードとどのように異なるかについて、%2$sこちら%3$sで詳しく知ることができます。

en: Legacy Feed Settings
ja_JP: 旧フィードの設定

en: Social Wall Plugin
ja_JP: Social Wall プラグイン

en: To display a YouTube feed, our YouTube plugin is required. It provides a simple yet powerful way to display videos from YouTube on your website, Increasing engagement with your channel while keeping visitors on your website.
ja_JP: Feeds for YouTube は、YouTube の動画をサイトに表示するためのシンプルで強力な手段です。訪問者をサイトにとどめながら、チャンネルのエンゲージメントを高めます。

en: To display a Facebook feed, our Facebook plugin is required. </br> It provides a clean and beautiful way to add your Facebook posts to your website. Grab your visitors attention and keep them engaged with your site longer.
ja_JP: Facebook のフィードを表示するには、Facebook プラグインが必要です。</br> Facebook の投稿をサイトに追加するためのクリーンで美しい方法を提供します。訪問者の注意を引きながら、サイトにより長く滞在させ続けてください。

en: By Smash Balloon
ja_JP: Smash Balloon

en: Plugin installed & activated
ja_JP: プラグインがインストール・有効化されました

en: I'm not sure
ja_JP: わかりません

en: Business
ja_JP: ビジネス

en: Personal
ja_JP: 個人

en: Add feeds for popular social platforms with <span>our other plugins</span>
ja_JP: <span>他のプラグイン</span> を利用して人気のソーシャルプラットフォームのフィードを追加

en: Select "Personal" if displaying a regular feed of posts, as this can display feeds from either a Personal or Business account. For displaying a Hashtag or Tagged feed, you must have an Instagram Business account. If needed, you can convert a Personal account into a Business account by following the directions {link}here{link}.
ja_JP: 投稿の通常のフィードを表示する場合は、「個人」を選択します。これにより、個人アカウントまたはビジネスアカウントのいずれかからのフィードを表示できます。 ハッシュタグまたはタグ付きフィードを表示するには、Instagram ビジネスアカウントが必要です。 必要に応じて、{link}こちら{link}の指示に従って、個人アカウントをビジネスアカウントに変換できます。

en: Due to Instagram’s limitations, you need to connect a business account to display a Hashtag feed
ja_JP: Instagram の制限により、ハッシュタグフィードを表示するにはビジネスアカウントを接続する必要があります

en: Due to Instagram’s limitations, you need to connect a business account to display a Mentions timeline
ja_JP: Instagram の制限により、メンションのタイムラインを表示するにはビジネスアカウントを接続する必要があります

en: For groups you are not an administrator of
ja_JP: グループの場合、あなたは管理者ではありません

en: Replace with Personal
ja_JP: 個人アカウントに切り替え

en: The Instagram account you added is already connected as a “Business” account. Would you like to replace it with a “Personal“ account? (Note: Personal accounts cannot be used to display Mentions or Hashtag feeds.)
ja_JP: 追加した Instagram アカウントは、すでに「ビジネス」アカウントとして接続されています。 「個人」アカウントに置き換えますか ? (注: 個人アカウントを使用して、メンションまたはハッシュタグフィードを表示することはできません。)

en: Account already exists
ja_JP: アカウントはすでに存在しています

en: Click "Add" and you are done.
ja_JP: 「追加」をクリックして完了です。

en: Search for "Smash Balloon" and select our app %1$s(see screenshot)%2$s
ja_JP: 「SmashBalloon」を検索してアプリを選択 %1$s(スクリーンショットを参照) %2$s

en: Go to your group settings page by
ja_JP: グループ設定ページに移動

en: To get posts from your group, Instagram requires the "Smash Balloon Plugin" app to be added in your group settings. Just follow the directions here:
ja_JP: グループから投稿を取得するには、Instagram で「Smash Balloon プラグイン」アプリをグループ設定に追加する必要があります。 こちらの指示に従ってください:

en: Add Instagram App to your group
ja_JP: グループに Instagram アプリを追加

en: Enter Token
ja_JP: トークンを入力

en: Instagram Access Token
ja_JP: Instagram アクセストークン

en: Enter ID
ja_JP: ID を入力

en: Event Access Token
ja_JP: イベントアクセストークン

en: Instagram Account ID
ja_JP: Instagram アカウント

en: Source Type
ja_JP: ソース形式

en: Add a Source Manually
ja_JP: ソースを手動で追加

en: connected to
ja_JP: に接続

en: Groups
ja_JP: グループ

en: Businesses
ja_JP: ビジネス

en: Showing
ja_JP: 表示中

en: Select an Instagram Account
ja_JP: Instagram アカウントを選択

en: Add Account Manually
ja_JP: アカウントを手動で追加

en: Already have a API Token and Access Key for your account?
ja_JP: アカウントの API トークンとアクセスキーを既にお持ちですか ?

en: Due to restrictions by Facebook, you need to create a Facebook app and then paste that app Access Token here. We have a guide to help you with just that, which you can read %1$shere%2$s
ja_JP: Facebook による制限のため、Facebook アプリを作成してから、そのアプリのアクセストークンをここに貼り付ける必要があります。 %1$sこちら%2$sに支援ガイドがあります

en: Enter Events Access Token
ja_JP: イベントアクセストークンを入力

en: Connect
ja_JP: 接続

en: This does not give us permission to manage your Instagram account, it simply allows the plugin to see a list of them and retrieve their public content from the API.
ja_JP: これは、Instagram アカウントを管理する許可を与えるものではなく、プラグインがそれらのリストを表示し、API から公開コンテンツを取得できるようにするだけです。

en: Select Account Type
ja_JP: アカウントタイプを選択

en: Connect your Instagram Account
ja_JP: Instagram アカウントに接続

en: Connect an account to show tagged posts. This does not give us any permission to manage your Instagram account.
ja_JP: アカウントを接続して、タグ付けされた投稿を表示します。 Instagram アカウントの管理を許可するものではありません。

en: Tagged
ja_JP: タグ

en: Add one or more hashtag separated by comma.
ja_JP: ハッシュタグをカンマで区切りで追加。

en: Connect an account to show posts for it.
ja_JP: アカウントを接続して、投稿を表示。

en: User Timeline
ja_JP: ユーザータイムライン

en: Please add a source in order to display a feed. Go to the "Settings" tab -> "Sources" section -> Click "Add New" to connect a source.
ja_JP: フィードを表示するにはソースを追加してください。「設定」タブ -> 「ソース」セクションに移動し、「新規追加」をクリックしてソースを接続します。

en: Add multiple Facebook Pages or Groups to a feed with our Multifeed extension
ja_JP: マルチフィード拡張機能を使用して、複数のFacebookページまたはグループをフィードに追加

en: Select a source from your connected Facebook Pages and Groups. Or, use "Add New" to connect a new one.
ja_JP: 接続されている Facebook ページとグループからソースを選択。 または「新規追加」より新しいソースを接続。

en: Update Source
ja_JP: ソースを更新

en: Due to Facebook limitations, it's not possible to display photo feeds from a Group, only a Page.
ja_JP: Facebook の制限により、グループからの写真フィードを表示することはできず、ページのみを表示することができます。

en: Due to changes in Instagram’s new API, we can no<br/>
    					longer get mentions for personal accounts. To<br/>
    					enable this for your account, you will need to convert it to<br/>
    					a Business account. Learn More
ja_JP: Instagramの新しいAPIの変更により、<br/>
    					個人アカウントのメンションを取得できなくなりました。<br/>
    					これを有効にするには、ビジネスアカウントに切り替える必要があります。<br/>
    					 もっと詳しく

en: Select or add an account you want to display the mentions for
ja_JP: メンションを表示するアカウントを選択または追加

en: Add a source for Mentions
ja_JP: メンションのソースを追加

en: Select or add an account you want to display the timeline for
ja_JP: タイムラインを表示するアカウントを選択または追加

en: Add a source for Timeline
ja_JP: タイムラインのソースを追加

en: Fetch posts that are
ja_JP: 投稿を取得

en: Add one or more hashtag separated by comma
ja_JP: ハッシュタグをカンマで区切りで追加

en: Enter Public Hashtags
ja_JP: 公開ハッシュタグを入力

en: Looks like you have not added any source.<br/>Use “Add Source” to add a new one.
ja_JP: ソースを追加していないようです。<br/>「ソースの追加」より新しいソースを追加します。

en: Sources are Instagram accounts your feed will display content from
ja_JP: ソースとは、フィードにコンテンツが表示される Instagram アカウントです

en: Select one or more sources
ja_JP: 1つ以上のソースを選択

en: You will be redirected to our app so you can connect your account in 5 seconds
ja_JP: Instagram アプリにリダイレクトされるので、5秒であなたのアカウントに接続することができます

en: Redirecting to connect.smashballoon.com
ja_JP: connect.smashballoon.com へリダイレクト

en: Hide Features
ja_JP: 機能を非表示

en: Show Features
ja_JP: 機能を表示

en: Fast, friendly, and effective support
ja_JP: 速く、フレンドリーで、効果的なサポート

en: Display tagged posts
ja_JP: タグ付けされた投稿を表示

en: Play videos in your feed
ja_JP: フィードで動画を再生

en: Display likes, captions & comments
ja_JP: いいね、キャプション、コメントを表示

en: Create shoppable feeds
ja_JP: ショッピングフィードを作成

en: And Much More!
ja_JP: それだけではありません !

en: Powerful post filtering and moderation
ja_JP: 強力な投稿フィルタと承認

en: View posts in a pop-up lightbox
ja_JP: ポップアップライトボックスで投稿を表示

en: Carousel, Masonry, & Highlight layouts
ja_JP: カルーセル、レンガ状、およびハイライト表示のレイアウト

en: Display Hashtag Feeds
ja_JP: ハッシュタグフィードを表示

en: Ability to “Load More” posts
ja_JP: 投稿を「さらに読み込む」機能

en: All Feed Types: Photos, Albums, Events and more
ja_JP: すべてのフィードタイプ: 写真、アルバム、イベントなど

en: View likes, shares and comments
ja_JP: いいね、シェア、コメントを見る

en: Display images and videos in posts
ja_JP: 投稿に画像や動画を表示

en: Try Demo
ja_JP: デモを試す

en: Lite users get 50% OFF
ja_JP: ライトユーザーは50％オフ

en: Get more features with Instagram Feed Pro
ja_JP: Instagram Feed プロ版でより多くの機能を入手

en: Carousel Layout updated
ja_JP: カルーセルレイアウトを更新しました

en: License Deactivated
ja_JP: ライセンス無効化

en: License activated
ja_JP: ライセンス有効化

en: Invalid license key
ja_JP: 無効なライセンスキー

en: Installed & Activated
ja_JP: インストール・有効化

en: Comment cache cleared
ja_JP: フィードキャッシュをクリアしました

en: Please select a source for your feed
ja_JP: フィードのソースを選択してください

en: Feed cache cleared
ja_JP: フィードキャッシュをクリアしました

en: Unknown error occurred
ja_JP: 不明なエラーが発生

en: Carousel updated successfully
ja_JP: カルーセルを更新しました

en: Preview updated successfully
ja_JP: プレビューを更新しました

en: Error saving Feed
ja_JP: フィードの保存でエラー

en: Feed saved successfully
ja_JP: フィードを保存しました

en: Moderation Mode Preview
ja_JP: 承認モードプレビュー

en: Most recent
ja_JP: 最新

en: Top Rated
ja_JP: 高評価

en: Filters & Moderation
ja_JP: フィルタと承認

en: Add words here to hide any posts containing these words
ja_JP: ここに単語を追加すると、これらの単語を含む投稿を非表示にします

en: Or Enter Post IDs to hide manually
ja_JP: または投稿ID を入力して手動で非表示にする

en: Moderation Mode
ja_JP: 承認モード

en: Moderate your feed
ja_JP: フィードを承認

en: Edit Sources
ja_JP: ソースを編集

en: Add your product URL here
ja_JP: ここに商品のURLを追加

en: Product Link
ja_JP: 商品へのリンク

en: Selected Post
ja_JP: 選択した投稿

en: Business Account required
ja_JP: ビジネスアカウントが必要です

en: Add Image
ja_JP: 画像を追加

en: Source is not used yet
ja_JP: ソースはまだ使用されていません

en: feed
ja_JP: フィード

en: Reconnect
ja_JP: 再接続

en: Invalid
ja_JP: 無効

en: Encryption Error
ja_JP: 暗号化エラー

en: Source Invalid
ja_JP: ソースが無効

en: There was an error when trying to connect to Instagram.
ja_JP: Instagram に接続しようとしたときにエラーが発生。

en: Advanced
ja_JP: 高度な設定

en: Translation
ja_JP: 翻訳

en: Feeds
ja_JP: フィード

en: Feed Name
ja_JP: フィード名

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Clear Feed Cache
ja_JP: フィードキャッシュをクリア

en: Clear
ja_JP: クリア

en: Confirm
ja_JP: 確認

en: Token
ja_JP: トークン

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Member
ja_JP: メンバー

en: Admin
ja_JP: 管理者

en: Timeline
ja_JP: タイムライン

en: Failed to import feed
ja_JP: フィードのインポートに失敗しました

en: Feed imported successfully
ja_JP: フィードをインポートしました

en: Copied to Clipboard
ja_JP: クリップボードにコピーしました

en: Page
ja_JP: ページ

en: Items
ja_JP: アイテム

en: Item
ja_JP: アイテム

en: places
ja_JP: 箇所

en: place
ja_JP: 箇所

en: Used in
ja_JP: 利用中

en: Click to view Instances
ja_JP: クリックして実態を見る

en: Remove Source
ja_JP: ソースを削除

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Duplicate
ja_JP: 複製

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Apply
ja_JP: 適用

en: Photo
ja_JP: 写真

en: Includes
ja_JP: 含む

en: Get Extension
ja_JP: 拡張機能を取得

en: Change
ja_JP: 変更

en: Create Feed
ja_JP: フィードを作成

en: Back to all feeds
ja_JP: すべてのフィードに戻る

en: Back
ja_JP: 戻る

en: Update
ja_JP: アップデート

en: New
ja_JP: 新着

en: Finish
ja_JP: 終了

en: Next
ja_JP: 次へ

en: Previous
ja_JP: 前へ

en: Add another Source
ja_JP: 別のソースを追加

en: Add Source
ja_JP: ソースを追加

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: Done
ja_JP: 完了

en: Automatically link Instagram posts to custom URLs of your choosing by adding the URL in the caption, or manually add links to specific pages or products on your site (or other sites) in a quick and easy way.
ja_JP: キャプションにURLを追加して、Instagram の投稿を選択したカスタムURL に自動的にリンクするか、サイト（または他のサイト）の特定のページや製品へのリンクをすばやく簡単に手動で追加します。

en: Upgrade to Pro to Get Shoppable Feeds
ja_JP: プロ版にアップグレードして、ショッピングフィードを取得

en: Use powerful moderation tools to easily create feeds of only specific photos, or choose specific ones to exclude. You can also easily choose to include or block specific words or phrases in your posts.
ja_JP: 強力な承認ツールを使用して、特定の写真のみのフィードを簡単に作成したり、除外する写真を選択することができます。 また、投稿に特定の単語やフレーズを含めるかブロックするかを簡単に選択できます。

en: Get Advanced Moderation and Filters with Pro
ja_JP: プロ版で高度な承認とフィルターを取得

en: Allow visitors to view your photos and videos in a beautiful full size lightbox, keeping them on your site for longer to discover more of your content.
ja_JP: 訪問者が美しいフルサイズの写真や動画をライトボックスで表示できるようにし、サイトに長く滞在しながらより多くのコンテンツを見つけられるようにします。

en: Upgrade to Pro to enable the popup Lightbox
ja_JP: プロ版にアップグレードし、ポップアップライトボックスを有効化

en: Upgrade to Pro to display post captions below each post and in the lightbox, which can be crawled by search engines to help boost SEO.
ja_JP: プロ版にアップグレードして、投稿の下とライトボックスにキャプションを表示します。検索エンジンによってクロールされ、SEOを促進するのに役立ちます。

en: Display Captions, Likes, and Comments
ja_JP: キャプション、いいね、コメントを表示

en: Got stories to tell? We want to help you share them. Display Instagram stories right on your website in a pop-up lightbox to keep your users engaged and on your website for longer.
ja_JP: お伝えしたいことはありますか ? 私たちはあなたが共有するのを手伝いたいです。 Instagram ストーリーズをサイト上でポップアップライトボックスで表示し、訪問者のエンゲージメントを維持します。

en: Get Stories, Followers and Advanced Header Options
ja_JP: ストーリーズ、フォロワー、拡張ヘッダーオプションを取得

en: Choose from one of our built-in layout options; grid, carousel, masonry, and highlight to allow you to showcase your content in any way you want.
ja_JP: 用意されているレイアウトオプション; グリッド、カルーセル、レンガ状、ハイライトより選択することでコンテンツを好きなように見せることができます。

en: Upgrade to Pro to get Feed Layouts
ja_JP: プロ版にアップグレードし、フィードレイアウトを有効化

en: Social Wall Pro
ja_JP: Social Wall プロ版

en: All Pro Facebook Extensions
ja_JP: すべてのプロ版 Facebook 拡張

en: YouTube Feeds Pro
ja_JP: YouTube Feeds プロ版

en: Upgrade to the All Access Bundle and get:
ja_JP: すべてのアクセスバンドルにアップグレードして、以下を入手:

en: Display posts that you've been tagged in by other users allowing you to increase your audience's engagement with your Instagram account.
ja_JP: 他のユーザーによってタグ付けされた投稿を表示し、Instagram アカウントに対する視聴者のエンゲージメントを高めることができます。

en: Upgrade to Pro to get Tagged Posts Feed
ja_JP: タグ付けされた投稿フィードを取得するには、プロ版にアップグレードしてください

en: 30 day money back guarantee
ja_JP: 30日間の返金保証

en: Combine multiple feed types
ja_JP: 複数のフィードタイプを組み合わせる

en: Post captions
ja_JP: 投稿キャプション

en: Pro support
ja_JP: プロ版サポート

en: Shoppable feeds
ja_JP: ショッピングフィード

en: Popup photo/video lightbox
ja_JP: 写真 / 動画をライトボックスでポップアップ表示

en: Multiple layout options
ja_JP: 複数のレイアウトオプション

en: Highlight specific posts
ja_JP: 特定の投稿を強調表示

en: Comments and Likes
ja_JP: コメントといいね

en: Powerful visual moderation
ja_JP: 強力なビジュアル承認

en: Display Hashtag & Tagged feeds
ja_JP: ハッシュタグとタグ付けされたフィードを表示

en: And get much more!
ja_JP: 他にもさまざまな機能があります !

en: Instagram Pro users get 50% OFF
ja_JP: Instagram プロ版ユーザーは50％オフ

en: Display posts from any public hashtag with an Instagram hashtag feed. Great for pulling in user-generated content associated with your brand, running promotional hashtag campaigns, engaging audiences at events, and more.
ja_JP: Instagram ハッシュタグフィードを利用し、公開ハッシュタグから投稿を表示します。ブランドに関連するユーザー生成コンテンツの取り込み、プロモーションハッシュタグキャンペーンの実行、イベントでの視聴者の獲得などに最適です。

en: Upgrade to Pro to get Hashtag Feeds
ja_JP: プロ版にアップグレードして、ハッシュタグフィードを取得

en: Select Page
ja_JP: ページを選択

en: Add to a Widget
ja_JP: ウィジェットに追加

en: Add to a Page
ja_JP: ページに追加

en: Or use the built in WordPress block or widget
ja_JP: または、WordPress のブロックかウィジェットを使用

en: Add the unique shortcode to any page, post, or widget:
ja_JP: 任意のページ、投稿、またはウィジェットにショートコードを追加:

en: Embed Feed
ja_JP: 埋め込みフィード

en: %1$sBonus%2$s Lite users get %3$s50&#37; Off%4$s automatically applied at checkout
ja_JP: %1$sボーナス%2$s ライトユーザーは %3$s50&#37; オフ%4$s チェックアウト時に自動的に適用されます

en: Includes all Smash Balloon plugins for one low price: Instagram, Facebook, Twitter, YouTube, and Social Wall
ja_JP: この低価格にはすべての SmashBalloon プラグインが含まれています: Instagram、Facebook、Twitter、YouTube、Social Wall

en: Upgrade to the %1$sAll Access Bundle%2$s to get all of our Pro Plugins
ja_JP: すべてのアクセスバンドル %2$s を %1$sにアップグレードして、プロ版プラグインを入手してください

en: Add Another Source Type
ja_JP: 別のソース形式を追加

en: Advanced Feeds
ja_JP: 拡張フィード

en: Update Feed Type
ja_JP: フィード形式を更新

en: Select one or more feed types. You can add or remove them later.
ja_JP: 1つ以上のフィード形式を選択。 後で追加または削除できます。

en: Select Feed Type
ja_JP: フィード形式を選択

en: Create an Instagram Feed
ja_JP: Instagram フィードを作成

en: If you exit without saving, all the changes you made will be reverted.
ja_JP: 保存せずに終了すると、行ったすべての変更が元に戻ります。

en: You have unsaved changes
ja_JP: 保存されていない変更があります

en: Exit without Saving
ja_JP: 保存せずに終了

en: Save and Exit
ja_JP: 保存して終了

en: Are you sure you want to leave this page, all unsaved settings will be lost, please make sure to save before leaving.
ja_JP: このページを終了してもよろしいですか。保存されていない設定はすべて失われます。終了する前に必ず保存してください。

en: Are you Sure?
ja_JP: よろしいですか?

en: You are going to delete these feeds. You will lose all the settings. Are you sure you want to continue?
ja_JP: これらのフィードを削除します。 すべての設定が失われます。 続行してもよろしいですか ?

en: Delete Feeds?
ja_JP: フィードを削除しますか ?

en: You are going to delete this feed. You will lose all the settings. Are you sure you want to continue?
ja_JP: このフィードを削除します。 すべての設定が失われます。 続行してもよろしいですか ?

en: You are going to delete this source. To retrieve it, you will need to add it again. Are you sure you want to continue?
ja_JP: このソースを削除します。取得するには、再度追加する必要があります。 続行してもよろしいですか ?

en: Hide Legacy Feeds
ja_JP: 旧フィードを非表示

en: Show Legacy Feeds
ja_JP: 旧フィードを表示

en: To edit Legacy feed settings, you will need to use the "Settings" button above <br/>or edit their shortcode settings directly. To delete them, simply remove the <br/>shortcode wherever it is being used on your site.
ja_JP: 旧フィード設定を編集するには、上の「設定」ボタンを使用するか、<br/>ショートコード設定を直接編集する必要があります。 削除するには、サイトで使用されている<br/>ショートコードを削除するだけです。

en: Legacy feeds represent shortcodes of old feeds found on your website before <br/>the version 6 update.
ja_JP: 旧フィードは、バージョン6 の更新前にサイトで見つかった<br/>古いフィードのショートコードを示します。

en: You can also create a new feed, which will now have it's own individual settings. Modifying settings for new feeds will not affect other feeds.
ja_JP: 新しいフィードを作成することもできます。これにより、独自の個別設定が可能になります。 新しいフィードの設定を変更しても、他のフィードには影響しません。

en: Legacy feeds are older feeds from before the version 6 update. You can edit settings for these feeds by using the "Settings" button to the right. These settings will apply to all legacy feeds, just like the settings before version 6, and work in the same way that they used to.
ja_JP: 旧フィードは、バージョン6 の更新前の古いフィードです。 右側の「設定」ボタンより旧フィードの設定を編集できます。 これらの設定は、バージョン6 より前の設定と同様にすべての旧フィードに適用され、これまでどおり動作します。

en: What are Legacy Feeds?
ja_JP: レガシーフィードとは ?

en: Legacy Feeds
ja_JP: レガシーフィード

en: Bulk Actions
ja_JP: 一括操作

en: Actions
ja_JP: 操作

en: Instances
ja_JP: 実態

en: Name
ja_JP: 名前

en: Easily add the feed anywhere on your website
ja_JP: Webサイトのどこにでも簡単にフィードを追加できます

en: Embed your feed
ja_JP: フィードを埋め込み

en: Choose layouts, color schemes, styles and more
ja_JP: レイアウト、配色、スタイルなどを選択

en: Customize your feed type
ja_JP: フィード形式をカスタマイズ

en: Connect your Instagram account and choose a feed type
ja_JP: Instagram アカウントに接続し、フィード形式を選択

en: Create your Feed
ja_JP: フィードを作成

en: All Feeds
ja_JP: すべてのフィード

en: We don’t run promotions very often, but for a limited time we’re offering 60% Off our Pro version to all users of our free Instagram Feed.
ja_JP: 期間限定で Instagram Feed 無料版のユーザーに、プロ版を60％オフで提供しています。なお、プロモーションを頻繁に実施することはありません。

en: It really helps to support the plugin and help others to discover it too!
ja_JP: プラグインをサポートし、他の人がプラグインを発見するのに役立ちます !

en: Exclusive offer - 60% off!
ja_JP: 限定オファー - 60％オフ !

en: Glad to hear you are enjoying it. Would you consider leaving a positive review?
ja_JP: 楽しんでいただけてなによりです。良いレビューを残してくださいますか ?

en: Are you enjoying the Instagram Feed Plugin?
ja_JP: Instagram Feed プラグインを楽しんでいますか ?

en: Error connecting to Instagram
ja_JP: Instagram の接続でエラー

en: Click here to go to the new page.
ja_JP: 新しいページに移動するには、ここをクリック。

en: The Instagram Feed Settings page has moved!
ja_JP: Instagram Feed 設定ページは移動しました !

en: We encountered a problem unlocking the PRO features. Please install the PRO version manually.
ja_JP: プロ版機能のロックを解除する際に問題が発生しました。 プロ版を手動でインストールしてください。

en: This license is expired.
ja_JP: ライセンスの有効期限が切れています。

en: Pro version installed but needs to be activated from the Plugins page inside your WordPress admin.
ja_JP: プロ版インストールされていますが、WordPress 管理者のプラグインページより有効化する必要があります。

en: Could not install upgrade. Please download from smashballoon.com and install manually.
ja_JP: アップグレードをインストールできませんでした。smashballoon.comからダウンロードして、手動でインストールしてください。

en: Could not connect.
ja_JP: 接続できませんでした。

en: You are not licensed.
ja_JP: ライセンスがありません。

en: You are not allowed to install plugins.
ja_JP: プラグインをインストールする権限がありません。

en: Reauthorizing our Instagram/Facebook App
ja_JP: Instagram / Facebook アプリを再承認

en: Display Posts With a Specific Hashtag From a Specific User Account
ja_JP: 特定のユーザーアカウントからの特定のハッシュタグを使用して投稿を表示

en: Differences Between an Instagram Personal and Business Account
ja_JP: Instagram 個人アカウントとビジネスアカウントの違い

en: My Feed Stopped Working or is Empty
ja_JP: フィードが機能しなくなったか、空です

en: How to Resolve Error Messages
ja_JP: エラーメッセージを解決する方法

en: Displaying Instagram Hashtag Feeds
ja_JP: Instagram ハッシュタグフィードを表示

en: Multiple User Accounts in One Feed
ja_JP: 1つのフィードに複数のユーザーアカウント

en: Instagram Business Profiles (required for Hashtag and Tagged feeds)
ja_JP: Instagram のビジネスプロフィール (ハッシュタグとタグ付けされたフィードに必要)

en: Creating your first Instagram feed
ja_JP: 最初の Instagram フィードを作成

en: Collapse
ja_JP: 閉じる

en: Expand
ja_JP: 開く

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Copied
ja_JP: コピーしました

en: Submit a Support Ticket
ja_JP: サポートチケットを送信

en: View Blog
ja_JP: ブログを見る

en: View Documentation
ja_JP: ドキュメントを見る

en: More help on Getting started
ja_JP: 入門ヘルプをもっと見る

en: Search Documentation
ja_JP: ドキュメントを検索

en: Copied to clipboard
ja_JP: クリップボードにコピー

en: Share your plugin settings easily with Support
ja_JP: プラグイン設定をサポートチームと簡単に共有します

en: Export Settings
ja_JP: 設定のエクスポート

en: Our fast and friendly support team is always happy to help!
ja_JP: 私たちの迅速でフレンドリーなサポートチームはいつでも喜んでお手伝いします !

en: Need more support? We’re here to help.
ja_JP: さらにサポートが必要ですか ? 私たちがお手伝いします。

en: To help you get the most out of the plugin
ja_JP: プラグインを最大限に活用するために

en: Additional Resources
ja_JP: 追加リソース

en: Run into an issue? Check out our help docs.
ja_JP: 問題が発生しましたか？ ヘルプドキュメントをご覧ください。

en: Docs & Troubleshooting
ja_JP: ドキュメントとトラブルシューティング

en: Some helpful resources to get you started
ja_JP: 始めるのに役立つ情報

en: Activate Plugin
ja_JP: プラグインを有効化

en: To enable Facebook oEmbeds our Custom Facebook Feed plugin is required. Click the button below to Install it and enable Facebook oEmbeds.
ja_JP: Instagram oEmbeds を有効化するには、Custom Facebok Feed プラグインが必要です。下のボタンをクリックしてインストールし、Instagram oEmbeds を有効化。

en: Enable Facebook oEmbeds
ja_JP: Facebook の埋め込みを有効

en: Create a custom styled feed of your Instagram posts which integrates seamlessly with your WordPress theme.
ja_JP: WordPress のテーマとシームレスに統合する Instagram 投稿のカスタム形式のフィードを作成します。

en: Display a completely customizable Instagram Feed with tons of features
ja_JP: たくさんの機能を備えた完全にカスタマイズ可能な Instagram Feedを表示

en: Just enable it above, and all your existing and new embeds should work automatically, no other input required.
ja_JP: 上記で有効化するだけで、既存および新規のすべての埋め込みが自動的に行われるはずです。他の操作は必要ありません。

en: However, we have added this feature to Smash Balloon to make sure your oEmbeds keep working.
ja_JP: ただし、この機能を Smash Balloon に追加して、oEmbed が引き続き機能するようにしました。

en: Due to recent API changes from Instagram, WordPress cannot automatically embed your posts.
ja_JP: Instagram の最近の API の変更により、WordPress は投稿を自動的に埋め込むことができません。

en: When you paste a link to a Instagram or Facebook post in WordPress, it automatically displays the post instead of the URL. That is called an oEmbed.
ja_JP: WordPress で Instagram または Facebook の投稿へのリンクを貼り付けると、URL の代わりに投稿が自動的に表示されます。 これは oEmbed と呼ばれます。

en: What else can the Instagram Feed plugin do?
ja_JP: Instagram Feed は他に何ができますか ?

en: Enable
ja_JP: 有効

en: Facebook oEmbeds are turned on
ja_JP: Facebook oEmbed が有効

en: Facebook oEmbeds are currently not being handled by Smash Balloon
ja_JP: Facebook oEmbed は現在 SmashBalloon で処理されていません

en: Instagram oEmbeds are turned on
ja_JP: Instagram oEmbed が有効

en: Instagram oEmbeds are currently not being handled by Smash Balloon
ja_JP: Instagram oEmbed は現在 SmashBalloon によって処理されていません

en: Use Smash Balloon to power any Instagram or Instagram oEmbeds across your site. Just click the button below and we'll do the rest.
ja_JP: Smash Balloon を利用して、サイトの Instagramま たは Instagram oEmbed を提供します。 下のボタンをクリックするだけです。

en: Note: Clicking "Clear All Caches" will reset this schedule.
ja_JP: 注: 「すべてのキャッシュをクリア」をクリックすると、このスケジュールがリセットされます。

en: No GDPR consent plugin detected. Install a compatible <a href="
ja_JP: GDPR同意プラグインが検出されませんでした。 互換性のあるものをインストール<ahref="

en: This source is being used in a feed on your site. If you delete this source then new posts can no longer be retrieved for these feeds.
ja_JP: このソースは、サイトのフィードで使用されています。 このソースを削除すると、このフィードの新しい投稿を取得できなくなります。

en: Delete "#"?
ja_JP: 削除しますか "#"?

en: Enter one or more email address separated by comma
ja_JP: メールアドレスをカンマで区切りで入力

en: to
ja_JP: へ

en: Send a report every
ja_JP: レポートを毎回送信

en: If the feed is down due to a critical issue, we will switch to a cached version and notify you based on these settings. <a href="
ja_JP: 重大な問題が原因でフィードがダウンした場合は、キャッシュ版に切り替えて、この設定に基づいて通知します。 <a href="

en: Feed Issue Email Reports
ja_JP: フィードの問題をメールで送信

en: This will disable or enable the feed error notice that displays in the bottom right corner of your site for logged-in admins.
ja_JP: ログインしている管理者のサイトの右下隅に表示されるフィードエラー通知が無効または有効になります。

en: Admin Error Notice
ja_JP: 管理者エラー通知

en: Fix a text shortening issue caused by some themes
ja_JP: 一部のテーマによって引き起こされるテキスト短縮の問題を修正します

en: Load images on the client side with JS, instead of server side.
ja_JP: サーバー側ではなく、JS を使用してクライアント側で画像を読み込みます。

en: JavaScript Image Loading
ja_JP: JavaScript で画像を読み込む

en: Enqueue CSS only on pages with the Feed
ja_JP: フィードのあるページのみCSS を読み込む

en: Add the JavaScript file for the plugin in the HTML "head" instead of the footer.
ja_JP: プラグインの JavaScript ファイルを HTML の footer でなく「head」に追加。

en: Enqueue JavaScript in head
ja_JP: JavaScript ファイルを head で読み込む

en: Load Initial Posts with AJAX
ja_JP: AJAX で最初の投稿を読み込む

en: Fixes issues caused by Ajax loading themes. It can also be used to workaround JavaScript errors on the page.
ja_JP: Ajax のテーマの読み込みによって引き起こされる問題を修正します。 また、ページの JavaScript エラーを回避するために使用することもできます。

en: AJAX theme loading fix
ja_JP: AJAXテーマの読み込み

en: Clear all errors stored in the error log.
ja_JP: エラーログに保存されているすべてのエラーをクリア。

en: This helps to prevent plugin and theme conflicts by sending a report in the background once per week about your settings and relevant site stats. It does not send sensitive information like access tokens, email addresses, or user info. This will also not affect your site performance. <a href="
ja_JP: 設定と関連するサイトの統計情報について週に1回バックグラウンドでレポートを送信することにより、プラグインとテーマの競合を防ぐのに役立ちます。アクセストークン、Eメールアドレス、ユーザー情報などの機密情報は送信されません。 サイトのパフォーマンスにも影響しません。<a href="

en: Usage Tracking
ja_JP: 使用状況の追跡

en: Reset
ja_JP: リセット

en: This will create multiple local copies of images in different sizes. The plugin then displays the smallest version based on the size of the feed.
ja_JP: 異なるサイズの画像の複数のコピーが作成されます。 プラグインは、フィードのサイズに基づいて最小の画像を表示します。

en: Optimize Images
ja_JP: 画像を最適化

en: Enter any custom JS here
ja_JP: カスタム JS を入力

en: Custom JS
ja_JP: カスタム JS

en: Enter any custom CSS here
ja_JP: カスタムCSSを入力

en: The maximum image resolution will be 640 pixels wide in the lightbox.
ja_JP: ライトボックスの最大画像解像度は幅640ピクセルになります。

en: Carousel posts will only show the first image in the lightbox.
ja_JP: カルーセルの投稿には、ライトボックスの最初の画像のみ表示されます。

en: To view videos, visitors will click a link to view the video on Instagram.
ja_JP: 動画を見るには、訪問者はリンクをクリックして Instagram で動画を見ることができます。

en: Features that would be disabled or limited include:
ja_JP: 無効または制限される機能は次のとおりです:

en: Some Instagram Feed features will be limited for visitors to ensure GDPR compliance, until they give consent.
ja_JP: 一部の Instagram Feed 機能は、GDPR(一般データ保護規則)に順守していることを訪問者が同意するまで制限されます。

en: The plugin will function as normal and load images and videos directly from Instagram
ja_JP: プラグインは通常どおり動作し、Instagram から直接画像を読み込みます

en: No requests will be made to third-party websites. To accommodate this, some features of the plugin will be limited.
ja_JP: サードパーティのサイトへのリクエストは行われません。これに対応するために、プラグインの一部の機能が制限されます。

en: Clear All Caches
ja_JP: すべてのキャッシュをクリア

en: In the Background
ja_JP: バックグラウンドで行う

en: When the Page loads
ja_JP: ページの読み込み時

en: Caching
ja_JP: キャッシュ

en: Timezone
ja_JP: タイムゾーン

en: Localization
ja_JP: ローカライズ設定

en: Export
ja_JP: エクスポート

en: Export settings for one or more of your feeds
ja_JP: 1つ以上のフィードの設定をエクスポート

en: Export Feed Settings
ja_JP: フィード設定をエクスポート

en: Import
ja_JP: インポート

en: You will need a JSON file previously exported from the Instagram Feed Plugin
ja_JP: Instagram Feed プラグインから以前にエクスポートされた JSON ファイルが必要です

en: Import Feed Settings
ja_JP: フィード設定をインポート

en: This will make sure that all of your feeds and settings are still saved even if the plugin is uninstalled
ja_JP: プラグインがアンインストールされた場合でも、すべてのフィードと設定が保存されます

en: Preserve settings if plugin is removed
ja_JP: プラグインが削除されても設定を保持する

en: Add or remove connected Instagram accounts
ja_JP: 接続された Instagram アカウントを追加または削除

en: Manage Sources
ja_JP: ソースを管理

en: View error
ja_JP: エラーを表示

en: Connection failed
ja_JP: 接続に失敗

en: Connection successful
ja_JP: 接続に成功

en: License expired
ja_JP: ライセンスが期限切れ

en: License valid
ja_JP: 有効なライセンス

en: Recheck license
ja_JP: ライセンスを再確認

en: Test Connection
ja_JP: 接続のテスト

en: Manage License
ja_JP: ライセンスを管理

en: As a valued user of our Lite plugin, you receive 50% OFF - automatically applied at checkout!
ja_JP: ライト版プラグインの大切なユーザーとして、50％オフになります-チェックアウト時に自動的に適用されます !

en: You are using the Lite version of the plugin–no license needed. Enjoy! 🙂 To unlock more features, consider <a href="
ja_JP: プラグインのライト版を使用しています。ライセンスは必要ありません。 楽しんで ! 🙂 より多くの機能の制限を解除するには、<a href="

en: Paste license key here
ja_JP: ここにライセンスキーを貼り付けます

en: Already purchased? Simply enter your license key below to activate Instagram Feed Pro.
ja_JP: 既に購入済みですか ? 以下にライセンスキーを入力するだけで、Instagram Feed プロ版を有効化できます。

en: Your <b>Instagram Feed Pro</b> license is Inactive!
ja_JP: <b>Instagram Feed プロ版</b> ライセンスが無効です !

en: Your <b>Instagram Feed Pro</b> license is Active!
ja_JP: <b>Instagram Feed プロ版</b> ライセンスが有効です !

en: Your license key provides access to updates and support
ja_JP: ライセンスキーは、アップデートやサポートへのアクセスを提供します

en: License Key
ja_JP: ライセンスキー

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Renew
ja_JP: 更新

en: Please renew it and try again.
ja_JP: 更新して、もう一度お試しください。

en: The license expired on
ja_JP: ライセンスの有効期限切れ

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: or upgrade your plan.
ja_JP: またはプランをアップグレード。

en: Learn more about it
ja_JP: さらに詳しく

en: You have reached the maximum number of sites available in your plan
ja_JP: プランで利用可能なサイトの最大数に達しました

en: License key required!
ja_JP: ライセンスキーが必要です !

en: upgrading to Pro
ja_JP: プロ版にアップグレード

en: You're using Instagram Feed Lite. To unlock more features consider
ja_JP: Instagram Feed Liteを使用しています。 より多くの機能のロックを解除するには、検討してください

en: Open
ja_JP: 開く

en: Installed
ja_JP: インストール済

en: Install
ja_JP: インストール

en: View Demo
ja_JP: デモを見る

en: Add
ja_JP: 追加

en: Out-of-the-box SEO for WordPress. Features like XML Sitemaps, SEO for custom post types, SEO for blogs, business sites, or ecommerce sites, and much more.
ja_JP: WordPress ですぐに使える SEO 対策です。XMLサイトマップ、カスタム投稿タイプの SEO、ブログやビジネスサイトの SEO、eコマースサイトの SEO など。2007年以来 5000万以上ダウンロードされています。

en: Combine feeds from all of our plugins into a single wall
ja_JP: すべてのプラグインからのフィードを1つのウォールに結合します

en: A simple yet powerful way to display videos from YouTube.
ja_JP: YouTube の動画を表示するためのシンプルで最強の方法。

en: A customizable way to display tweets from your Twitter account.
ja_JP: Twitter アカウントよりツイートを表示するためのカスタマイズ方法。

en: Add Facebook posts from your timeline, albums and much more.
ja_JP: Facebook の投稿よりタイムライン、アルバムなどを追加します。

en: A quick and elegant way to add your Instagram posts to your website.
ja_JP: Instagram の投稿をWebサイトに追加するための、すばやくエレガントな方法。

en: Smash Balloon Team
ja_JP: Smash Balloon チーム

en: Our plugins aren't just easy to use, but completely customizable, reliable, and fast! Which is why over 1.6 million awesome users, just like you, choose to use them on their site.
ja_JP: 私たちのプラグインは使いやすいだけでなく、完全にカスタマイズ可能で、信頼も高く、高速です。 160万人を超える素晴らしいユーザーが、あなたと同じようにご自分の Webサイトで利用しています。

en: We're on a mission to make it super simple to add social media feeds in WordPress. No more complicated setup steps, ugly iframe widgets, or negative page speed scores.
ja_JP: 私たちは、WordPress にソーシャルメディアフィードをとても簡単に追加できるようにすることを使命としています。 これ以上複雑なセットアップ手順、使いづらい iframe ウィジェット、または負のページ速度スコアはありません。

en: At Smash Balloon, we build software that helps you create beautiful responsive social media feeds for your website in minutes.
ja_JP: Smash Balloonでは、Webサイトの美しいレスポンシブソーシャルメディアフィードを数分で作成するのに役立つソフトウェアを開発しています。

en: We’re more than just an Instagram plugin! Check out our other plugins and add more content to your site.
ja_JP: 私たちは単なる Instagram プラグインではありません ! 他のプラグインをチェックして、Webサイトにコンテンツを追加してみましょう。

en: Plugins we recommend
ja_JP: おすすめのプラグイン

en: Our Other Social Media Feed Plugins
ja_JP: その他のソーシャルメディアフィードプラグイン

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Follow Us
ja_JP: フォローしてね

en: Our Feeds for other platforms
ja_JP: 他のプラットフォームのフィード

en: Get All Access Bundle
ja_JP: すべてのアクセスバンドルを入手

en: Visit our FAQ page for help
ja_JP: ヘルプが必要な場合は、FAQページにアクセスしてください

en: Using backup editor method.
ja_JP: バックアップエディタ方式を使用。

en: Warning: Clicking this button will permanently delete all Instagram data, including all connected accounts, cached posts, and stored images.
ja_JP: 警告: このボタンをクリックすると、接続されているすべてのアカウント、キャッシュされた投稿、保存されている画像など、すべての Instagram データが完全に削除されます。

en: Delete all Platform Data
ja_JP: すべてのプラットフォームデータを削除

en: Manage Data
ja_JP: データを管理

en: Try the Pro Demo
ja_JP: プロ版のデモを見る

en: Footer
ja_JP: フッター

en: Sidebar
ja_JP: サイドバー

en: Content
ja_JP: コンテンツ

en: There was an error when trying to create the database tables used to locate feeds.
ja_JP: フィードの検索に使用されるデータベーステーブルを作成しようとしたときにエラーが発生しました。

en: Shortcode
ja_JP: ショートコード

en: Sources
ja_JP: ソース

en: Type
ja_JP: 形式

en: Invalid access token
ja_JP: 無効なアクセストークン

en: Invalid account ID
ja_JP: 無効なアカウント

en: An unknown error has occurred.
ja_JP: 不明なエラーが発生しました。

en: There has been a problem with your Instagram Feed.
ja_JP: Instagram フィードに問題があります。

en: If you need to display more than 30 hashtag feeds on your site, consider connecting an additional business account from a separate Instagram Identity and Facebook page. Connecting an additional Instagram business account from the same Facebook page will not raise the limit.
ja_JP: サイトに30以上のハッシュタグフィードを表示したい場合は、別の Instagram アカウントおよび Facebook ページから追加したビジネスアカウントを接続することを検討してください。 同じ Facebook ページから追加した Instagram ビジネスアカウントを接続しても、制限は変わりません。

en: HTTP Error. Unable to connect to the Instagram API.
ja_JP: HTTPエラー。Instagram API に接続できません。

en: Please visit the plugin's settings page to select a user account or add one to the shortcode - user="username".
ja_JP: プラグインの設定ページにアクセスしてユーザーアカウントを選択するか、ショートコードに user="username" を追加してください。

en: Error: No users set.
ja_JP: エラー: ユーザーが設定されていません。

en: A connected account related to the user is required to display user feeds. Please connect an account for this user on the %s.
ja_JP: ユーザーフィードを表示するには、ユーザーに関連する接続アカウントが必要です。%s でこのユーザーのアカウントを接続してください。

en: Retest
ja_JP: 再テスト

en: An image editor is not available on your server. Instagram Feed is unable to create local resized images. See %1$sthis FAQ%2$s for more information
ja_JP: サーバー側で画像編集が動作しません。Instagram Feed はローカルでサイズ変更された画像を作成できません。 詳細は、%1$sこちらのよくある質問%2$s を参照してください

en: Tables used for storing information about resized images were not successfully created.
ja_JP: サイズ変更された画像に関する情報を保存するためのテーブルが正常に作成できませんでした。

en: A folder for storing resized images was not successfully created.
ja_JP: サイズ変更された画像を保存するためのフォルダが正常に作成できませんでした。

en: Error:
ja_JP: エラー:

en: What will be limited?
ja_JP: 何が制限されますか ?

en: Placeholder blank images will be displayed until images are available.
ja_JP: 画像が利用可能になるまで、プレースホルダーの空白の画像が表示されます。

en: Only local images (not from Instagram's CDN) will be displayed in the feed.
ja_JP: ローカル画像のみ (Instagram の CDN からではなく) がフィードに表示されます。

en: Automatic
ja_JP: 自動

en: GDPR
ja_JP: GDPR (一般データ保護規則)

en: Next message
ja_JP: 次のメッセージ

en: Previous message
ja_JP: 前のメッセージ

en: Dismiss this message
ja_JP: このメッセージを非表示にする

en: Upgrade to Pro
ja_JP: プロ版にアップグレード

en: Free
ja_JP: 無料

en: Disable
ja_JP: 無効化

en: What are oEmbeds?
ja_JP: oEmbed とは ?

en: oEmbeds
ja_JP: oEmbed

en: To prevent your account expiring every 60 days %sswitch your account to be public%s. For more information and to refresh your account, click here to visit the %sInstagram Feed settings page%s on your website.
ja_JP: アカウントが60日ごとに期限切れになるのを防ぐには、%sアカウントを公開%sに切り替えます。 詳細およびアカウントの更新については、こちらをクリックして、サイトの %sInstagram フィード設定ページ%s にアクセスしてください。

en: As your Instagram account is set to be "Private", Instagram requires that you reauthenticate your account every 60 days. This a courtesy email to let you know that you need to take action to allow the Instagram feed on your website to continue updating. If you don't refresh your account, then a backup cache will be displayed instead.
ja_JP: Instagram アカウントは「非公開」に設定されているため、60日ごとにアカウントを再認証する必要があります。これは、サイトの Instagram フィードを更新し続ける操作が必要であることを通知するためのメールです。 アカウントを更新しない場合は、代わりにバックアップキャッシュより表示されます。

en: Access Token Refresh Needed
ja_JP: アクセストークンの更新が必要です

en: Your Private Instagram Feed Account Needs to be Reauthenticated
ja_JP: 個人用 Instagram Feed アカウントの再認証が必要です

en: Error: Private Instagram Account.
ja_JP: エラー: Instagram 個人アカウント。

en: It looks like your Instagram account is private. Instagram requires private accounts to be reauthenticated every 60 days. Refresh your account to allow it to continue updating, or %1$smake your Instagram account public%2$s.
ja_JP: Instagram アカウントは非公開のようです。Instagram では、非公開アカウントは60日ごとに再認証する必要があります。アカウントを更新して続行できるようにするか、%1$sInstagram アカウントを公開%2$s。

en: Load More
ja_JP: さらに読み込む

en: Once Weekly
ja_JP: 週に1回

en: More Information
ja_JP: 詳しく見る

en: %sLog in and disable these emails%s
ja_JP: %sログインしてこれらのメールを無効化%s

en: Sent from %s
ja_JP: %s から送信

note: translators: %s - link to a site.
en: This is a courtesy email sent from the Smash Balloon Instagram Feed plugin on your website to alert you when there is an issue with one of your Instagram feeds.
ja_JP: こちらは、Instagram フィードに問題が発生した際に警告のため、サイトの Smash Balloon Instagram Feed プラグインから送信される確認のメールです。

en: Learn More
ja_JP: もっと詳しく

en: Twitter testimonials are one of the best ways to add verifiable social proof to your website. They add credibility to your brand, product, or service by displaying reviews from real people to your site, helping to convert more visitors into customers. Our free Custom Twitter Feeds plugin makes displaying Tweets on your website a breeze.
ja_JP: Twitter の声は、検証可能な社会的証明をサイトに追加するための最良の方法の1つです。実在の人物からのレビューをサイトに表示することで、ブランド、製品、またはサービスの信頼性を高め、より多くの訪問者を顧客に変えるのに役立ちます。無料の Custom Twitter Feeds プラグインはサイトにツイートを簡単に表示できます。

en: Adding Social Proof with Twitter Feeds
ja_JP: Twitter フィードでソーシャルプルーフ (社会的証明) を追加

en: Have a Facebook Page or Group? Easily embed a feed of posts into your website, delivering fresh content automatically to your site from Facebook. Posts, Photos, Events, Videos, Albums, Reviews, and more!
ja_JP: Facebook ページまたはグループをお持ちですか? 投稿のフィードをサイトに簡単に埋め込み、Facebook からサイトに最新コンテンツを自動的に配信します。投稿、写真、イベント、ビデオ、アルバム、レビューなど!

en: Display Facebook Pages and Groups
ja_JP: Facebook ページとグループを表示する

en: You can automatically feed live YouTube videos to your website using our Feeds For YouTube Pro plugin. It takes all the hassle out of publishing live videos to your site by automating the process.
ja_JP: Feeds For YouTube Proプラグインを使用することで、自動的にYouTube動画をサイトにライブ表示することができます。自動化することで、動画をサイトに公開する手順をすべて省く。

en: Automated YouTube Live Streaming
ja_JP: YouTube のライブ配信を自動化

en: Control exactly which posts show up in your feed by using the Visual Moderation Mode feature to pick and choose what to display. Remove specific posts or create a whitelist of approved content using Instagram Feed Pro.
ja_JP: ビジュアル承認モード機能を使用して表示するものを選択することにより、フィードに表示する投稿を正確に制御します。 Instagram Feed プロ版を使用して、特定の投稿を削除するか、承認されたコンテンツのホワイトリストを作成します。

en: Moderate your Feed Content
ja_JP: フィードを管理する

en: Feature specific Instagram posts in your feeds by using the Highlight layout to feature specific posts, either by using their ID or a hashtag in their caption. Also create rotating carousels of your photos and videos to best utilize the space on your site. These layouts and more are available in our Pro version.
ja_JP: ハイライトレイアウトを使用してフィードに特定の Instagram投 稿を掲載し、ID またはキャプションにハッシュタグを使用して特定の投稿を掲載します。 また、写真や動画のカルーセルを作成して、サイトのスペースを最大限に活用します。 これらのレイアウトなどはプロ版で利用できます。

en: Highlight Your Posts and Create Carousels
ja_JP: 投稿を強調表示してカルーセルを作成

en: You've done the hard work of getting a visitor onto your site, now keep them there by displaying your Instagram content inside a pop-up lightbox, rather than sending your visitors away to Instagram.  Learn more about the Instagram Feed Pro lightbox feature.
ja_JP: あなたは訪問者をサイトに誘導するという大変な仕事をしました、今あなたの訪問者を Instagram に誘導するのではなく、ポップアップのライトボックスの中に Instagram コンテンツを表示することで彼らを滞在させます。 Instagram Feed プロ版 ライトボックス機能の詳細をご覧ください。

en: Keep Visitors on Your Site
ja_JP: 訪問者をサイトに維持する

en: You can use hashtags on Instagram for so many things; targeted promotions, engaging with your audience, running contests, or just for categorizing posts. Learn more about how you can display Instagram hashtag feeds on your website using the Instagram Feed Pro plugin.
ja_JP: Instagram でハッシュタグを使用すると、さまざまなことができます。ターゲットを絞ったプロモーション、訪問者との交流、コンテストの実施、または投稿の分類。Instagram Feed Pro プラグインを使用して、サイトに Instagram ハッシュタグフィードを表示する方法はこちらを参照ください。

en: Get the Most out of Hashtags
ja_JP: ハッシュタグを活用する

en: Directions on how to resolve this issue
ja_JP: この問題を解決する方法

en: This is caused by an issue with your Instagram account connecting to the Instagram API. For information on the exact issue and directions on how to resolve it, please visit the %sInstagram Feed settings page%s on your website.
ja_JP: こちらは Instagram API に接続している Instagram アカウントの問題が原因で発生します。正確な問題とその解決方法については、Webサイトの %sInstagram Feed 設定ページ%s にアクセスしてください。

en: An Instagram feed on your website is currently unable to connect to Instagram to retrieve new posts. Don't worry, your feed is still being displayed using a cached version, but is no longer able to display new posts.
ja_JP: 現在、サイトの Instagram Feed は Instagram に接続して新しい投稿を取得することができません。心配ありません。フィードはキャッシュされたバージョンを使用して引き続き表示されますが、新しい投稿を表示することはできなくなります。

en: There's an Issue with an Instagram Feed on Your Website
ja_JP: あなたのサイトの Instagram フィードに問題があります

en: Instagram Feed Report for %s
ja_JP: Instagram Feed %sのレポート

note: Translators: %s is the link to the article where more details about critical are listed.
en: An issue is preventing your Instagram Feeds from updating. %1$sResolve this issue%2$s.
ja_JP: Instagramフィードが更新されない問題があります。%1$sこの問題を解決%2$s。

en: Instagram Feed Critical Issue
ja_JP: Instagram フィードで重大な問題

en: Apply Changes
ja_JP: 変更を適用

en: Shortcode Settings
ja_JP: ショートコード設定

en: Add Settings
ja_JP: 設定を追加

en: A critical issue has been detected with your Instagram Feed. Visit the %sInstagram Feed settings page%s to fix the issue.
ja_JP: Instagram Feed で重大な問題が検出されました。 %sInstagram Feed 設定ページ%s にアクセスし、問題を修正。

en: Your Instagram Feed is experiencing an error.
ja_JP: Instagram フィードでエラーが発生しています。

en: No critical errors have been detected.
ja_JP: 重大なエラーは検出されていません。

en: Instagram Feed has no critical errors
ja_JP: Instagram フィードで重大な問題なし

en: Instagram Feed Errors
ja_JP: Instagram フィードでエラー

en: Addon installed.
ja_JP: アドオンをインストールしました。

en: Plugin installed.
ja_JP: プラグインをインストールしました。

en: Addon installed & activated.
ja_JP: アドオンをインストール、有効化しました。

en: Plugin installed & activated.
ja_JP: プラグインをインストール、有効化しました。

en: Could not activate addon. Please activate from the Plugins page.
ja_JP: アドオンを有効化できませんでした。プラグインのページから有効化してください。

en: Addon activated.
ja_JP: アドオンを有効化しました。

en: Plugin activated.
ja_JP: プラグインを有効化しました。

en: Could not deactivate the addon. Please deactivate from the Plugins page.
ja_JP: アドオンを停止できませんでした。プラグインのページから停止してください。

en: Addon deactivated.
ja_JP: アドオンを無効化しました。

en: Plugin deactivated.
ja_JP: プラグインを無効化しました。

en: View Feed and Retry
ja_JP: フィードを表示して再試行

en: Instagram Feed is encountering an error and your feeds may not be updating due to the following reasons:
ja_JP: Instagram Feed でエラーが発生し、次の理由でフィードが更新されない可能性があります:

en: needs to be installed and activated to import its forms. Would you like us to install and activate it for you?
ja_JP: フォームをインポートするには、インストールして有効化する必要があります。インストールして有効化しますか ?

en: Install and Activate
ja_JP: インストールと有効化

en: OK
ja_JP: はい

en: Oops!
ja_JP: おっと !

en: Almost Done
ja_JP: ほぼ完了

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Searching Addons
ja_JP: アドオンを検索

en: Could not install a plugin. Please download from WordPress.org and install manually.
ja_JP: プラグインをインストールできませんでした。WordPress.org からダウンロードして、手動でインストールしてください。

en: Could not install addon. Please download from wpforms.com and install manually.
ja_JP: アドオンをインストールできませんでした。wpforms.com からダウンロードして、手動でインストールしてください。

en: Install Addon
ja_JP: アドオンをインストール

en: Deactivate
ja_JP: 停止する

en: Turn your visitors into brand ambassadors! Easily grow your email list, website traffic, and social media followers with powerful viral giveaways & contests.
ja_JP: 訪問者をブランドアンバサダーに変えましょう ! 強力なバイラルプレゼントやコンテストで、メーリングリスト、サイトのトラフィック、ソーシャルメディアのフォロワーを簡単に増やすことができます。

en: Make sure your website's emails reach the inbox. Our goal is to make email deliverability easy and reliable. Trusted by over 1 million websites.
ja_JP: サイトからの Eメールが確実に受信できるようになります。私たちの目標は、Eメールの配信可能性を簡単かつ信頼できるものにすることです。100万を超えるサイトから信頼されています。

en: Our high-converting optin forms like Exit-Intent® popups, Fullscreen Welcome Mats, and Scroll boxes help you dramatically boost conversions and get more email subscribers.
ja_JP: Exit-Intent®ポップアップのような高変換オプトインフォーム、フルスクリーンウェルカムマット、スクロールボックスなど、コンバージョン率の高いオプトインフォームを使用すると、コンバージョンを劇的に増やし、メール購読者を増やすことができます。

en: MonsterInsights makes it “effortless” to properly connect your WordPress site with Google Analytics, so you can start making data-driven decisions to grow your business.
ja_JP: MonsterInsights を使用すると、WordPressサイトを Google Analytics に適切に接続することが「簡単」になり、データに基づいた意思決定よりビジネスを成長させることができます。

en: The most beginner friendly drag & drop WordPress forms plugin allowing you to create beautiful contact forms, subscription forms, payment forms, and more in minutes, not hours!
ja_JP: 初心者でも使いやすいドラッグアンドドロップによる WordPress のフォームプラグインを使用すると、きれいなお問い合わせフォームやサブスクリプションフォーム、支払いフォームなどを数時間といわず数分で作成できます。

en: Custom Twitter Feeds is a highly customizable way to display tweets from your Twitter account. Promote your latest content and update your site content automatically.
ja_JP: Custom Twitter Feeds は、Twitter アカウントからのツイートを表示するための高度にカスタマイズ可能な手段です。最新のコンテンツを宣伝しながら、サイトのコンテンツを自動的に更新します。

en: Install Plugin
ja_JP: インストール

en: Activate
ja_JP: 有効化

en: Inactive
ja_JP: 停止中

en: Activated
ja_JP: 有効化済み

en: Active
ja_JP: 有効

en: Getting Started
ja_JP: スタートガイド

en: Instagram Stories
ja_JP: Instagram ストーリーズ

en: Sunday
ja_JP: 日曜

en: Saturday
ja_JP: 土曜

en: Friday
ja_JP: 金曜

en: Thursday
ja_JP: 木曜

en: Wednesday
ja_JP: 水曜

en: Tuesday
ja_JP: 火曜

en: Monday
ja_JP: 月曜

en: About Us
ja_JP: 私たちについて

en: Directions on How to Resolve This Issue
ja_JP: この問題を解決するには

en: Title:
ja_JP: タイトル:

en: Display your Instagram feed
ja_JP: Instagram フィードを表示

en: Weekly
ja_JP: 週ごと

en: Use Custom Avatar
ja_JP: カスタムアバターを使う

en: The Instagram account you are logged into is already connected as a "business" account. Remove the business account if you'd like to connect as a basic account instead (not recommended).
ja_JP: ログインしている Instagram アカウントは、すでに「ビジネス」アカウントとして接続されています。 代わりに基本アカウントとして接続する場合は、ビジネスアカウントを削除してください（お勧めしません）。

en: Error: Cannot retrieve posts for this hashtag.
ja_JP: エラー: このハッシュタグの投稿を取得できません。

en: Due to recent Instagram platform changes, it's no longer possible to create a feed by adding the access token to the shortcode. Remove the access token from the shortcode and connect an account on the %s instead.
ja_JP: 最近の Instagram プラットフォームの変更により、ショートコードにアクセストークンを追加してフィードを作成することはできなくなりました。 ショートコードからアクセストークンを削除し、代わりに%sのアカウントに接続します。

en: Error: Cannot add access token directly to the shortcode.
ja_JP: エラー: アクセストークンをショートコードに直接追加できません。

en: plugin Settings page
ja_JP: プラグイン設定ページ

en: Medium (320x320)
ja_JP: 中 (320x320)

en: Error: There is no connected account for the user %s.
ja_JP: エラー: ユーザー %s のアカウントに接続できません。

en: No database ID.
ja_JP: データベース ID がありません。

en: Error inserting post.
ja_JP: 投稿の作成エラー。

en: Error updating post.
ja_JP: 投稿の更新エラー。

en: Error connecting to %s.
ja_JP: %s への接続エラー。

en: Try using the big blue button on the "Configure" tab to reconnect the account and update its permissions.
ja_JP: 「設定」タブの大きな青いボタンよりアカウントを再接続し、更新してみてください。

en: Error: Connected account for the user %s does not have permission to use this feed type.
ja_JP: エラー: ユーザー%s の接続されたアカウントには、このフィード形式を使う権限がありません。

en: Error: Hashtag limit of 30 unique hashtags per week has been reached.
ja_JP: エラー: 1週間あたり30個のハッシュタグ制限に達しました。

en: API error %s:
ja_JP: API エラー %s:

en: Reset Error Log
ja_JP: エラーログをリセット

en: Initial posts will be loaded using AJAX instead of added to the page directly. If you use page caching, this will allow the feed to update according to the "Check for new posts every" setting on the "Configure" tab.
ja_JP: 最初の投稿は、ページに直接追加されるのではなく、AJAX を使用して読み込まれます。 ページキャッシュを使用する場合、これにより、「設定」タブの「毎回新しい投稿を確認する」に従ってフィードを更新できます。

en: Nothing currently scheduled
ja_JP: 予定はありません

en: Next check
ja_JP: 次回の確認

en: every 12 hours
ja_JP: 12時間ごと

en: every 30 minutes
ja_JP: 30分ごと

en: Every 24 hours
ja_JP: 24時間ごと

en: Every 12 hours
ja_JP: 12時間ごと

en: Every hour
ja_JP: 1時間ごと

en: Error editing image.
ja_JP: 画像の編集でエラーが発生しました。

en: Error saving edited image.
ja_JP: 画像の保存でエラーが発生しました。

en: Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.
ja_JP: アカウントを接続するには、Instagram Feed の設定ページに移動してください。

en: Make sure this account has posts available on instagram.com.
ja_JP: このアカウントで instagram.com で利用可能な投稿があることを確認してください。

en: Error: No posts found.
ja_JP: エラー: 投稿が見つかりません。

en: No posts found.
ja_JP: 投稿が見つかりません。

en: Click here to troubleshoot
ja_JP: トラブルシューティングはこちらをクリック

en: There was an error when trying to create the database tables used for resizing images.
ja_JP: 画像のサイズ変更に使用されるデータベーステーブルを作成しようとしたときにエラーが発生しました。

en: There was an error creating the folder for storing resized images.
ja_JP: サイズ変更された画像を保存するためのフォルダの作成中にエラー。

en: Every 30 minutes
ja_JP: 30分ごと

en: Instagram post %s
ja_JP: Instagram 投稿 %s

en: Visual
ja_JP: ビジュアル

en: Highlight every
ja_JP: ハイライトごと

en: Hashtag
ja_JP: ハッシュタグ

en: Post ID
ja_JP: 投稿 ID

en: Pattern
ja_JP: パターン

en: Infinity
ja_JP: 無限

en: Rewind
ja_JP: 巻き戻す

en: Loop Type
ja_JP: ループタイプ

en: Centered
ja_JP: 中央揃え

en: Standard
ja_JP: 標準

en: Large
ja_JP: 大

en: Medium
ja_JP: 中

en: Small
ja_JP: 小

en: Header Size
ja_JP: ヘッダーサイズ

en: Highlight
ja_JP: ハイライト

en: Masonry
ja_JP: レンガ状

en: Grid
ja_JP: グリッド

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Connect an Instagram Account
ja_JP: Instagram アカウントを接続する

en: This error message is only visible to WordPress admins
ja_JP: このエラーメッセージは WordPress の管理者にだけ表示されます

en: Feed will not update.
ja_JP: フィードは更新されません。

en: Error: Access Token is not valid or has expired.
ja_JP: エラー: アクセストークンが無効か、有効期限が切れています。

en: No
ja_JP: いいえ

note: Description of the plugin
en: Display beautifully clean, customizable, and responsive Instagram feeds.
ja_JP: 美しく安全で、カスタマイズ性のあるレスポンシブな Instagram フィードを表示します。

en: Example
ja_JP: 例

en: Icon Color
ja_JP: アイコンの色

en: Text Size
ja_JP: テキストサイズ

en: Text Color
ja_JP: テキストの色

en: Maximum Text Length
ja_JP: 最大文字数

en: Secondary Color
ja_JP: サブカラー

en: Primary Color
ja_JP: メインの色

en: Boxed
ja_JP: ボックス

en: Header Style
ja_JP: ヘッダーのスタイル

en: Show Bio Text
ja_JP: プロフィールを表示

en: Interval Time
ja_JP: 間隔

en: Enable Autoplay
ja_JP: 自動再生を有効化

en: Show Pagination
ja_JP: ページネーションを表示

en: Show Navigation Arrows
ja_JP: ナビゲーション矢印を表示

en: Carousel
ja_JP: カルーセル

en: Caption
ja_JP: キャプション

en: Location
ja_JP: 場所

en: Date
ja_JP: 日付

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: Information to display
ja_JP: 表示情報

en: Full size (640x640)
ja_JP: フルサイズ (640x640)

en: Thumbnail (150x150)
ja_JP: サムネイル (150x150)

en: Auto-detect (recommended)
ja_JP: 自動検出 (推奨)

en: Random
ja_JP: ランダム

en: Background Color
ja_JP: 背景色

en: Custom CSS
ja_JP: カスタム CSS

en: Header
ja_JP: ヘッダー

en: Photos
ja_JP: 写真

en: Layout
ja_JP: レイアウト

en: General
ja_JP: 一般

en: Yes
ja_JP: はい

en: Support
ja_JP: サポート

en: Follow on Instagram
ja_JP: Instagram でフォロー

en: Load More...
ja_JP: さらに読み込む...

en: Settings
ja_JP: 設定
