Plugins - AddToAny Share Buttons - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (89 entries)

en: Thanks for following!
ja_JP: フォローありがとうございます !

en: Thanks for sharing!
ja_JP: 共有ありがとうございます !

en: Center docked
ja_JP: 中央にドッキング

en: Attach to content
ja_JP: コンテンツに添付

en: Background
ja_JP: 背景

en: Share Buttons
ja_JP: シェアボタン

en: Icon Style
ja_JP: アイコンスタイル

en: Icon Size:
ja_JP: アイコンサイズ:

en: Display at the %s of media pages
ja_JP: メディアページの %s に表示

note: Description of the plugin
en: Share buttons for your pages including AddToAny's universal sharing button, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest, WhatsApp and many more.
ja_JP: AddToAny のユニバーサル共有ボタン、Facebook、Twitter、LinkedIn、Pinterest、WhatsApp などを含むページのシェアボタン。

en: Height
ja_JP: 高さ

en: Width
ja_JP: 表示幅

note: Plugin Name of the plugin
en: AddToAny Share Buttons
ja_JP: AddToAny Share Buttons (シェアボタン)

en: Below you can add special CSS code for AddToAny.
ja_JP: 以下に AddToAny 用の特別な CSS コードを追加することができます。

en: Additional CSS
ja_JP: 追加 CSS

en: Additional JavaScript
ja_JP: 追加 JavaScript

en: AddToAny Settings
ja_JP: AddToAny 設定

en: Title:
ja_JP: タイトル:

en: Add/Remove Services
ja_JP: サービスの追加 / 削除

en: Search the <a href="https://wordpress.org/support/plugin/add-to-any">support forums</a>.
ja_JP: <a href="https://wordpress.org/support/plugin/add-to-any">本家サポートフォーラム</a> をご利用ください。

en: See the <a href="https://wordpress.org/plugins/add-to-any/faq/">FAQs</a>.
ja_JP: <a href="https://ja.wordpress.org/plugins/add-to-any/faq/">よくある質問</a> をご確認ください。

en: Need support?
ja_JP: サポートが必要ですか ?

en: <a href="https://wordpress.org/support/plugin/add-to-any/reviews/#new-post" target="_blank">Give it a 5 star rating</a> on WordPress.org.
ja_JP: WordPress.orgで<a href="https://wordpress.org/support/plugin/add-to-any/reviews/#new-post" target="_blank">5つ星の評価をお願いします</a>。

en: Like this plugin?
ja_JP: このプラグインが気に入りましたか ?

en: Reset
ja_JP: リセット

en: Are you sure you want to delete all AddToAny options?
ja_JP: すべての AddToAny オプションを削除してもよろしいですか ?

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Horizontal Buttons
ja_JP: 横ボタン

en: Offset
ja_JP: オフセット

en: Position
ja_JP: 位置

en: Responsiveness
ja_JP: レスポンシブ化

en: Right docked
ja_JP: 右にドッキング

en: Left docked
ja_JP: 左にドッキング

en: Vertical Buttons
ja_JP: 縦ボタン

en: AddToAny &quot;floating&quot; share buttons stay in a fixed position even when the user scrolls.
ja_JP: AddToAny &quot;floating&quot; シェアボタンは、ユーザーがスクロールしても固定位置に留まります。

en: Most sites should not use this option. By default, AddToAny loads asynchronously and most efficiently. Since many visitors will have AddToAny cached in their browser already, serving AddToAny locally from your site will be slower for those visitors. If local caching is enabled, be sure to set far future cache/expires headers for image files in your <code>uploads/addtoany</code> directory.
ja_JP: ほとんどのサイトではこのオプションを使用すべきではありません。デフォルトで、AddToAny は非同期かつ最も効率的に読み込まれます。多くの訪問者はすでに自分のブラウザーにキャッシュされた AddToAny を持っているため、このサイトからローカルに AddToAny を提供することはそういった訪問者の方にとってより遅くなります。ローカルキャッシングが有効になっている場合は、<code>uploads/addtoany</code>ディレクトリの画像ファイルに対して遠い未来の cache/expires ヘッダーを設定してください。

en: Cache AddToAny locally with daily cache updates
ja_JP: 日毎キャッシュ更新でローカルに AddToAny をキャッシュする

en: Specify the URL of the directory containing your custom icons. For example, a URL of <code>//example.com/blog/uploads/addtoany/icons/custom/</code> containing <code>facebook.png</code> and <code>twitter.png</code>. Be sure that custom icon filenames match the icon filenames in <code>plugins/add-to-any/icons</code>. For AddToAny's Universal Button, select Image URL and specify the URL of your AddToAny universal share icon (<a href="#" onclick="document.getElementsByName('A2A_SHARE_SAVE_button_custom')[0].focus();return false">above</a>).
ja_JP: カスタムアイコンを含むディレクトリの URL を指定します。たとえば、<code>facebook.png</code> と <code>twitter.png</code> を含む <code>//example.com/blog/uploads/addtoany/icons/custom/</code> という URL です。カスタムアイコンのファイル名が <code>plugins/add-to-any/icons</code> のアイコンファイル名と一致していることを確認してください。AddToAny のユニバーサルボタンの場合、画像 URL を選択し、AddToAny ユニバーサル共有アイコンの URL を指定します (<a href="#" onclick="document.getElementsByName('A2A_SHARE_SAVE_button_custom')[0].focus();return false">上記 </a>)。

en: Filename extension
ja_JP: ファイル名拡張子

en: Use custom icons. URL:
ja_JP: カスタムアイコンを使用する。 URL:

en: Advanced Options
ja_JP: 追加オプション

en: Advanced users should explore AddToAny's <a href="https://www.addtoany.com/buttons/customize/wordpress" target="_blank">additional options</a>.
ja_JP: 上級ユーザーは、AddToAny の <a href="https://www.addtoany.com/buttons/customize/wordpress" target="_blank">追加オプション</a>をお調べください。

en: Below you can add special JavaScript code for AddToAny.
ja_JP: 下に AddToAny 用の特別な JavaScript を追加できます。

en: Only show the universal share menu when the user <em>clicks</em> the universal share button
ja_JP: ユニバーサル共有ボタンを表示するには、ユーザーが <em>clicks</em> ボタンをクリックしたときのみ

en: Menu Options
ja_JP: メニューのオプション

en: See <a href="widgets.php" title="Theme Widgets">Widgets</a> and <a href="options-general.php?page=addtoany&action=floating" title="AddToAny Floating Share Buttons">Floating</a> for additional placement options. For advanced placement, see <a href="https://wordpress.org/plugins/add-to-any/faq/">the FAQs</a>.
ja_JP: 追加の配置オプションについては<a href="widgets.php" title="テーマウィジェット">ウィジェット</a>と<a href="options-general.php?page=addtoany&action=floating" title="AddToAny フローティング共有ボタン">フローティング</a>をご覧ください。高度な配置については、<a href="https://wordpress.org/plugins/add-to-any/faq/">よくある質問</a>をご覧ください。

note: translators: 1: Position in content 2: Name of the custom post type
en: Display at the %1$s of %2$s
ja_JP: %2$sの%1$sで表示

en: Display at the %s of pages
ja_JP: ページの%sにボタンを表示

en: Display at the %s of excerpts
ja_JP: 抜粋の%sにボタンを表示

en: Display at the %s of posts in the feed
ja_JP: フィードで投稿の%sにボタンを表示

en: Display at the %s of posts on archive pages
ja_JP: アーカイブページの投稿の %s に表示する

en: Display at the %s of posts on the front page
ja_JP: フロントページで投稿の%sにボタンを表示

en: Display at the %s of posts
ja_JP: 投稿の%sにボタンを表示

en: Placement
ja_JP: ブックマークボタンの場所

en: Share this:
ja_JP: シェアする:

en: Sharing Header
ja_JP: シェア・ヘッダー

en: None
ja_JP: なし

en: This option will disable universal sharing. Are you sure you want to disable universal sharing?
ja_JP: このオプションは、共有を無効にします。ユニバーサル共有を無効にしてもよろしいですか ?

en: Text only
ja_JP: 文字のみ

en: Image URL
ja_JP: 画像 URL

en: Universal Button
ja_JP: ユニバーサルボタン

en: Choose the services you want below. &nbsp;Click a chosen service again to remove. &nbsp;Reorder services by dragging and dropping as they appear above.
ja_JP: 以下からサービスを選択してください。再度クリックすると非選択にできます。上のアイコンをドラッグ＆ドロップして表示の順序を変更できます。

en: Icon Size
ja_JP: アイコンサイズ

en: Floating
ja_JP: フロート

en: Standard
ja_JP: 標準

en: AddToAny Share Settings
ja_JP: AddToAny 共有設定

en: top &amp; bottom
ja_JP: 上部 &amp; 下部

en: top
ja_JP: 上部

en: bottom
ja_JP: 下部

en: Settings saved.
ja_JP: 設定を保存しました。

en: Show sharing buttons.
ja_JP: シェアボタンを表示する。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: More&#8230;
ja_JP: 詳細&#8230;

en: Email program
ja_JP: メールプログラム

en: Send from any email address or email program
ja_JP: 任意のメールアドレスまたはメールプログラムから送信

en: Add to your favorites
ja_JP: お気に入りに追加

en: Press Ctrl+D or \u2318+D to bookmark this page
ja_JP: このページをブックマークするには、 Ctrl+D または \u2318+D を押下。

en: Bookmark in your browser
ja_JP: ブラウザにブックマーク

en: Subscribe via email
ja_JP: メールで購読する

en: Share via email
ja_JP: メールでシェアする

en: Instantly find any service to add to
ja_JP: 追加するサービスを今すぐ探す

en: Find service(s)
ja_JP: サービスを探す

en: Show less
ja_JP: 小さく表示する

en: Show all
ja_JP: すべて表示する

en: Bookmark
ja_JP: ブックマーク

en: Email
ja_JP: メール

en: Subscribe
ja_JP: 購読

en: Save
ja_JP: ブックマーク

en: Share
ja_JP: 共有
